Ökomäss on laiemalt keskkonnateadlikku ehitust ja elulaadi tutvustav perefestival, kus igaühel on võimalik käed külge panna ja omandada oskusi-teadmisi, kuidas keskkonnasõbralikult ning loovalt restaureerida, ehitada ja keskkonda kujundada. Ökomässu peakorraldaja Tarmo A. Elvisto sõnul saab elamiste ja hoonete kaasajastamist teha ka nii, et me jätame keskkonnale võimalikult väikse jalajälje, arendades samaaegselt loovust ja ühtlasi kandes ka meie kultuuripärandit homsesse päeva.

Käesoleval aastal avab festivali rahvusvaheline seminar „Ehitus ja ehedus“, kus käsitletakse aktuaalset ja põnevat nii ökoehituse kui kultuuripärandi vallas. Kultuuripärandist ja ajaloost rääkides on vaatluse all esemed, mille arheoloogid tõid päevavalgele hiljutistelt väljakaevamistelt seni teadaolevast Eesti suurimast keskaegsest arheoloogiliste leidude asukohast Kalamajas.

Neil, keda huvitab, kuidas inimesed läbi aegade on oma toaseinu kaunistanud, soovitab Elvisto kuulata Paide kogukonna ja spetsialistide ühise projekti tulemusi ajalooliste tapeedimustrite talletamisel. „Ökoehituse vallas saame teada, millised on lubikanepi head omadused ja kuidas seda kasutada. Samuti tuleb juttu siseõhku puhastava aktiivsöe kasutamisest ehitamisel. Tutvume ehitusvaldkonna värskemate uuringutega ökomaterjalide tulepüsivusest, soojustuskrohvi kasutamisest ning energiasäästuarengute, efektiivsete tulekolletega jms. Messil on võimalik end viia kurssi ka ökokrohvide ja -värvide valmistamise ning kasutamisega,“ lisas Elvisto. Ökomässu peakorraldaja rõhutas, et tänastele üldkasutatavatele naftast sünteesitud ning tulevikus probleeme põhjustavatele ehituslahendustele on võimalik leida keskkonna- ja tervisesõbralikke alternatiive.

Ökomässu kultuuriprogrammi kuuluvad Silver Sepa, Jürgen Rooste ja Roomet Jakapi eksklusiivne Ökomässu tarvis esitatav kontsert, Imre Annuse koostatud ja kommenteeritud filmiprogramm, poni- ja kaarikusõidud, ühised töö- ja õpitoad jpm.

  • Ökomäss on 2011. aastal alguse saanud ökoehituse ja elustiili festival. Ökomässu korraldab Säästva Renoveerimise Infokeskus (SRIK) toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tallinna Energiaagentuur, YIT Eesti, Majatohter OÜ ja kõik osalejad. Ökomässul saavad külastajad tasuta osa võtta restaureerimise, ökoehituse ja nendega haakuvatel teemadel peetavatest seminaridest, koolitustest ja õpitubadest. Vaata lisa kodulehelt.

LOE LISAKS:

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena