Too elutuba õue — üheksa nippi rõdu sisustamiseks


Too elutuba õue — üheksa nippi rõdu sisustamiseks
Laienda linnakodu õue

Meie üürike soe hooaeg nõuab iga päeva väärilist nautimist. Paraku linnainimene igal päeval metsa ja põllule ei jõua, seega tuleb ära kasutada koduse rõdu ressurss. Rõdusid on küll erineva suuruse ja funktsionaalsusega, kuid pea igast rõdust saab luua mõnusa eluruumi, kus suvel hommikukohvi juua, lõuna ajal raamatut lugeda või õhtul perega koosolemist nautida.

Enne sisustamise alustamist tuleks läbi mõelda rõdu eesmärk ja kasutusaeg, vaadata üle ilmakaared, päikese liikumine ja tuulekoridorid. Samuti tuleb otsustada, kas rõdust peaks saama pigem väikene ilu- ja maitsetaimeaed või mugav eluruum.

1) Vali nutikas mööbel. Väikestele rõdudele on loodud põnevaid lahendusi, näiteks söögilauad, mida saab ümber vormida pesukuivatusrestiks või rõdutoolid, mille sees on praktilised panipaigad.
2) Moes on puitmööbel, mida on saada nii erinevates värvitoonides kui massiivsuses. Samas tuleb lähtuda siiski oma maitsest ja ka ratong ning metall on igati asjakohased. Olenemata mööbli valikust, tuleb jälgida ostmisel selle kvaliteeti, sest rõdumööbel peab taluma niiskust, tuult ja temperatuuride kõikumisi.


3) Elutoa ilme loomiseks too rõdule padjad, laudlinad ja pleedid, kuid eelista niiskuskindlaid materjale. Moes on sobitada uut ja vana, lihtsat ja eksootilist. Põneva aktsendi saab anda ühe kontrastvärviga, mis vastandub näiteks rõdu täitva rohelusega.
4) Kasuta redelriiuleid, mis aitavad ruumi säästa ja samas nendele ohtralt ürdi- ja lillepotte paigutada. Redelina kulgevad riiulid aitavad taimede ühte kohta kuhjumist vältida ning tagavad selle, et kõigile jätkub piisavalt õhku ja valgust.
5) Tuulisele rõdule too igihaljad okaspuud. Need aitavad nii tuuletakistuse loomisel kui naabrite pilgu eest varjumisel.
6) Õitsvad lilled teevad rõdu kauniks. Eestlaste seas on populaarseimaks kohalike aiandite võõrasemad, aga ka viirpelargoonid, lobeeliad, petuuniad, surfiiniad, mis kõik sobivad nii amplitesse kui rõdukastidesse. Vahemereäärset romantikat saab luua lavendliga, mille ilu jätkub pikaks ajaks ning hooldamine on lihtne.

Seotud lood:


7) Kasvata rõdul ürte, maitsetaimi ja köögivilju. Kõige popimad rõduköögiviljad on amplitomatid, aga ka tšillikaunad ning isegi suvikõrvisad. Neid saab istutada nii spetsiaalsetesse kastidesse, suurtesse pottidesse kui näiteks plekkämbrisse. Maitsetaimed annavad nii ilu kui sobivad salatisse, eelistatuimad rõdule sobivad taimed on till, basiilik, rukola ning piparmünt. Istutamisel lisa anuma põhja drenaažiks sobivaid kivikesi ning vali ehituspoest taime jaoks sobiv muld.
8) Marjad annavad särtsu. Kõige ilusamad ja populaarsemad on amplimaasikad, aga katsetatud on ka viinamarjade ja mustikatega, mis vajavad siiski rohkem tähelepanu, hoolitsust ja õiget mulda.
9) Loo romantiline valgustus. Kui rõdul on elekter, siis kasuta sumeda valgusega lampe, kui mitte, siis võid kasutada küünaldega laternaid.

LOE VEEL:
10 üllatavat kohta kodus, kus hallitus end peita võib

Aiadisainer Merilen Mentaal: laineid löövad julge joonega elegantsed aiad

Kuidas rajada kaunis ja mitmekülgne kiviktaimla

Väike kodu, mis mõjub kui õhuline unenägu