Tolmulestad, majasoomukad, voodilestad ja teised kutsumata külalised meie elamises — kuidas neist vabaneda?

 (5)
Tolmulestad, majasoomukad, voodilestad ja teised kutsumata külalised meie elamises — kuidas neist vabaneda?
Foto: freestockphotos.biz/flickr

Võiks ju arvata, et elu koos tülikate "allüürnikega" jäi möödunud sajanditesse, kui elustandardid praegusest tunduvalt madalamad olid. Tegelikkuses võivad aga tüütud tegelased sattuda meie kodudesse poest soetatud kuivainetega või hoopis reisidel külastatud hotellidest. Igal juhul tasub oma majapidamises silmad lahti hoida, et potentsiaalsed hävitajaid juba varakult ära tunda. Tutvustame viite ebameeldivat elukat, keda võib kodudes kõige tihemini kohata!

1. Tolmulest

Tolmu leidub igas kodus — mõnes rohkem, teises vähem. Kus on tolm, seal peidab end mõnikord ka tolmulest, mis tekitab paljudele inimestele allergiaid. Tolmulest võib põhjustada nohu, ninakinnisust, aevastamist, hingamisraskusi ning isegi silmapõletikku. Tolmulestad on välimuselt ämblikusarnased olendid, kes on kõigest 0,2–0,4 mm pikkused. Nad on praktiliselt läbipaistvad, seega paljale silmale nähtamatud. Kõige rohkem võib neid leida voodist, sest nad söövad inimese nahalt eraldunud kettusid. Ka toituvad nad bioloogilistest jäätmetest, näiteks hallitusseentest, bakteritest, toidujääkidest, õietolmust jne. Enamasti elutsevad nad just pehme mööbli sees ning sisustustekstiilides nagu vaibad, kardinad jms. Tolmulestade jaoks on ideaalne elu temperatuuril 20–25° ja rohkem kui 50% õhuniiskuse juures. Tavaliselt kodumajapidamiste elukeskkond neile seda kõike pakubki. Ainuüksi madratsi sees võib end mõnusalt tunda sadu tuhandeid tolmulesti.

Seotud lood:

Foto: Flickr.com, Gabriel Andrés Trujillo Escobedo


Tolmulestade hävitamiseks on mitu head relva — hea abimees on kuumus (vähemalt 60 kraadi ja 1 tund), päikesekiirgus (3 tundi), abi saab ka käredast pakasest — näiteks võib külma ja kuiva ilmaga viia umbes ööpäevaks viia tekid-madratsid õue. Seejärel tuleb tekstiilid tolmulesta jäänustest puhastada. Et lestade paljunemist pidurdada, peaks kodus olema hea ventilatsioon ja õhuniiskus ruumides alla 45%. Asju, mis koguvad tolmu väga kergesti, nt raamatud, riided ja mänguasjad, võiks hoida kinnises kapis. Tekstiilpindasid, mida kodust eemaldada ei saa, peaks töötlema regulaarselt kuuma auruga. Paar korda aastas võiks teha pehmele mööblile keemilist puhastust.

Liigu noolekesega edasi järgmisele lehele.