Sisearhitekt Katrin Kask: kuidas kaitsta kodu elektromagneetilise kiirguse eest

 (11)
Sisearhitekt Katrin Kask: kuidas kaitsta kodu elektromagneetilise kiirguse eest
Foto: Unsplash

Sisearhitekt Katrin Kask rõhutab, et lisaks kaunile sisekujundusele tasuks elamises tähelepanu pöörata mitte ainult kodu välistele, vaid ka sisemistele väärtustele. Seda eriti nüüd, kus ilma WIFI, arvuti või telerita kodu on raske ette kujutada. Elame maailmas, mida ümbritseb sada miljonit korda tugevam elektromagnetväljade foon, kui alles pool sajandit tagasi. Kuidas aga toimida, et kodu meie tervisele ohtu ei kujutaks?

Et terve ruum on terve inimene, soovitab sisearhitekt mõelda esmalt geopaatilisele stressile ehk teisisisõnu kodu asukohale. Uut kodu kavandades tasub kindlasti jälgida, mis toimub maja all ja selle ümber. Eriti ohtlikuks peetakse kodu asumist kõrgepingeliinide läheduses, selle mõjust on varemgi palju räägitud. Vähem muretsetakse aga meid igapäevaselt ümbritseva hiiglasliku elektromagnetvälja üle, mida me ise igapäevaselt toodame. Kaasaja inimene elab sada miljonit korda tugevamas kiirguses kui Maa loomulik ja looduslik foon, kus veel möödunud põlvkonnad viibida said. Mobiiltelefonid, internet ja elekter mängivad elektromagnetvälja loomisel suurt rolli.

Kindasti tasuks teada, et oleme end ümbritsevale väljale äärmiselt vastuvõtlikud. Inimene on ka ise bioelektriline olend. Meid ennastki ümbritseb bioelektromagnetväli, meie ajurakkude ja närvirakkude ehk neuronide lõpmed funktsioneerivad üksteisele elektrilisi signaale andes. Kui käime arsti juures, mõõdetakse meil EKG-d ja vajadusel EEG-d. EKG ehk elektrokardiogramm mõõdab südame elektrilist aktiivsust ja EEG ehk elektroentsefalogramm registreerib ajukoore bioelektrit. Robustsed tehislikud väljad ohustavad ja mõjutavad inimese enda õrna elektromagnetvälja, aurat või tervisekeha — kuidas keegi seda nimetab.

Seotud lood:

Suurimad terviseriskid on madalad võnkesagedused, mida tekitavad näiteks metrood ja kõrgepingeliinid, aga ka arvutite monitorid. Praeguseni on teadlased uurinud vaid tugevate elektromagnetväljade kohest mõju, kuid tegelikut arvatakse, et tõsisemad tagajärjed avalduvad nii nagu suitsetamisegi puhul, alles aastate jooksul. Eriti ohtlikud on elektromagnetväljad lastele, sest nende immuunsüsteem on veel välja kujunemata. Pikaajaline viibimine kunstlikult tekitatud elektromagnetväljades võib viia DNA kahjustuseni ja muude tõsiste haiguste tekkeni. Prantsusmaal on näiteks lasteadades WIFI keelatud ja koolides tohib seda sisse lülitada vaid kasutamise ajaks. Paljudes riikides tahetakse traadita interneti kasutamist haiglates ja raamatukogudes keelata.

Et magamistuba on koht, kus veedame kolmandiku oma elust ja oleme sel ajal välismõjude suhtes kaitsetud, soovitab sisearhitekt pöörata erilist tähelepanu just magamistoale.

Soovitused elektromagneetilise kiirguse vähendamiseks:

  • Asenda juhtmeta internet ja kodutehnika juhtmetega ühenduste vastu. Juhtmeta telefon levitab tugevat elektromagnetkiirgust isegi siis, kui sellega parasjagu ei räägita
  • Suurtes kortermajades, kus on kümneid erinevaid wifi-välju, kasuta absorbeerivaid materjale
  • Ära kasuta raadioga äratuskella ega mobiiltelefoni voodi kõrval. Ideaalne lahendus on patareidel töötav äratuskell
  • Hoidu elektriliste metallraamidega vooditest. Parim on puitraamiga voodi, elektromagnetkiirguse mõttes pole head ka madratsi metallist vedrud, sest need toimivad antennina
  • Magamistoa seintel ei tohiks olla elektrikilpe ega elektrimõõteriistu
  • Kaugjuhtimisega ei tasu liiale minna. Samuti väldi kodutehnika puhul “stand by” režiimi
  • Hoia mobiiltelefon vähemalt 16 cm kehast kaugemal ja kindlasti mitte taskus
  • Kasuta spetsiaalseid kiirgusvastaseid madratseid, põrandate aluskatteid või seintel kaitsvat kruntvärvi

Fotol: Sisearhitekt Katrin Kask on loonud elektromagneetilise kiirguse mõju eest kaitsvad kokkuklapitavad vaheseinad, mis on mõeldud kontoris kasutamiseks. Uuri teema kohta lähemalt: terveruum.ee

LOE LISAKS:

Müüt või tegelikkus: veesooned ja energiaväljad mõjutavad meie kodu ja tervist

Värvipsühholoogia: millist mõju avaldavad värvid sinu kodus

Salakavalad tervisetapjad sinu diivanil, köögis ja vannitoas — kuidas vältida?

Üllatavad põhjused, miks tasub elamises vältida trendivärvi halli