Elu üürikorteris: kes, miks ja mida peaks kindlustama?


Elu üürikorteris: kes, miks ja mida peaks kindlustama?
Foto: Unsplash

Kui isikliku kodu kindlustamine on elementaarne, siis kuidas peaks toimima üürikorteris elades? Kas selle peaks kindlustama korteri omanik või üürnik? Tavaline praktika on see, et korteri kindlustamine on justkui omaniku vastutus ja üürnikud ise sellele ei mõtle. Üürikorterisse kolides peaks aga kindlasti uurima, kas ja mil määral on korter kindlustatud ning kas see ka üürniku huve kaitseb.

IIZI kodukindlustuse tootejuhi Kaire Villmäe sõnul ei ole vahet, kes on üüritava pinna kindlustanud, sest kahjujuhtumi korral hüvitab kindlustusselts kahju vastavalt lepingule ja olenemata sellest, kas kahju tekitas üürnik või omanik. Kindlustamise vastu võiksid huvi tunda mõlemad pooled, sest kindlustus hüvitab vastavalt lepingule kahjud omanikule ka olukorras, kui korter on välja üüritud ja omanik ise seal ei ela. Kui valida juurde üüritulu kaotuse lisakaitse, siis hüvitab kindlustusandja ka saamata jäänud üüritulu selle perioodi eest, kui korteris ei olnud võimalik kindlustusjuhtumiga seoses elada.

Mida üürnik kindlustama peaks?

Kindlustatud võiks olla kogu elamine, et olla valmis kõigiks ootamatuteks. Kodukindlustus hõlmab ka kodust vara ja kodu juurde kuuluvat panipaika (keldrit). Seega kui üürnik kolib möbleerimata üüripinnale või kui tal on seal võimalus isiklikku vara hoida, näiteks lapsevankrit või jalgratast, siis tasuks üürnikul kindlasti mõelda koduse vara kindlustamisele. Sellisel juhul oleks kindlustatud üürniku vara, mille ta üürikorterisse kaasa on võtnud.

Seotud lood:

Üürnikul võib korteris toimunud kahju tõttu tekkida olukord, mil omanik nõuab kahju korral kulude hüvitamist üürnikult. Eraisiku vastutuskindlustus on abiks, kui kahju on tekitatud kolmandale isikule. Näiteks isegi juhul, kui kindlustatu laps külas olles lõhub hinnalise tahvelarvuti.

Kes katab kulud, kui üürikorter ei ole kindlustatud?

Esmalt tuleks hoolega lugeda üürilepingut, kuid tavapraktikas, näiteks üürikorteris toimunud ootamatu torulekke või tulekahju korral, jääb remondikulu omaniku kanda. Kui õnnetuse on põhjustanud üürnik, näiteks unustades kodust lahkudes tööle triikraua või jättes lukustamata ukse, siis saab omanik kahju välja nõuda hoopis temalt. Üürnik peab tagama, et üüripind on samas seisukorras nagu siis kui see üürile võeti.

LOE LISAKS:

Kuidas muuta näotu üürikorter soodsalt stiilseks ja hubaseks

Väikese eelarvega remonditud kodu on tulvil lahedaid ideid

Külastame sisekujundajast maalikunstniku Anita Karma hubast Kadrioru üürikodu