Kui suur kasvuhoone valida
Peamine apsakas, mis kasvuhoone valimisel tehakse on see, et ei arvestada kõiki oma vajadusi ning hangitakse liiga väike kasvuhoone. Mõtle juba ette valmis, milliseid taimi plaanid seal kasvatada, palju vajad ruumi seemikutele ja kui palju tööpinnale. Kus hakkad hoidma oma töövahendeid, veenõusid, lillepotte jne? Väikese planeerimisega leiad just endale sobiva suurusega mudeli.

Kui palju kasvuhoonele kulutada, kui palju investeerida
See on tegelikult päris oluline küsimus, sest valikut ei saa enam hiljem muuta. Loomulikult oleks hea kulutada võimalikult vähe ja saada selle eest võimalikult palju. Paraku on turul pakutavate kasvuhoonete hinnad päris hästi vastavauses sellega, kui palju on seal kasvuhoonet.

Enamik tootjaid teeb tänapäeval kasvuhooneid alumiiniumi sulamitest, kuna see on kõige pikaealisem ja vastupidavam materjal kasvuhoonete jaoks. Kuid müüakse ka selliseid kasvuhooneid, kus konstruktsiooniks kasutatakse tsingitud pleki ribasid, ja muidugi on veel puitkarkassil kasvuhooned ja kilekasvuhooned. Kasvuhoone kattena on lihtsustatult öeldes kasutusel (kui kilekasvuhooned kõrvale jätta) klaas või polükarbonaatkate. Klaaskate võib olla 3 mm tavaline klaas või 4 mm karastatud klaas. Polükarbonaat võib olla 4 mm, 6 mm, 8 mm või 16 mm paksune. Polükarbonaadiks võib olla tavaline lihtne ehituspolükarbonaat või spetsiaalselt kasvuhoonetele toodetav erinevate kaitsekihtidega polükarbonaat või isegi otstest suletud optiline polükarbonaat.

Sellest kõigest sõltub otseselt kasvuhoone maksumus. Kuna kasvuhoone konstruktsiooniks kasutatav alumiinium on väga kallis metall, siis määrab alumiiniumi kogus suure osa kasvuhoone maksumusest. Siin tuleb aga leida optimaalne tasakaal — peenikese raamiga kasvuhoone on materjali säästmise tulemusel odavam, aga ei kannata tugevat tuult, torme ega paksu lund. Tugev raam, kus on kasutatud kordades rohkem alumiiniumi, on väga tugev, ent see maksab jälle oluliselt rohkem.

Sama on olukord kattematerjaliga. Lihtne 4 mm või 6 mm paksune polükarbonaat maksab murdosa sellest, mis maksab korralik otstest suletud 8 mm paksune optiline polükarbonaat. Samas ei hoia õhuke polükarbonaat nii hästi sooja, mureneb päikese käes kiiresti ja tuleb peale suuremat tormi jälle asendada.

Siit tulebki välja, et väga odava kasvuhoone omandamisel peab arvestama, et mingi aja pärast tuleb lihtsalt uus osta. Olgu selleks mõjuriks paks lumi, suurem torm või lihtsalt tüdimus. Korralik kasvuhoone on loomulikult pikaealine, tugev ja mugavam kasutada. Tugeva raami puhul pole vaja muretseda tormi ega lume pärast. See aga tähendab kõrgemat investeeringut. Kuldne kesktee olekski vast tasakaal selle vahel, kui palju soovitakse kulutada kohe ostmisel või kui palju hilisemal hooldusel või asendusel.

Kuhu kasvuhoone aias paigutada

Võimalust mööda vali kasvuhoonele krundil soe ja tuulevarjuline koht. Arvesta päikese liikumist suvekuudel, puude-põõsaste varjusid ning valdavaid tuule suundasid. Väldi kasvuhoone paigutamist suurte puude alla või vahetusse lähedusse, kuna puudelt kukub okkaid, lehti ja oksapuru. Lisaks sagedasele puhastmisele on siis ka risk, et mõni suurem oks tormiga kasvuhoonele viga võib teha. Talvel maja katuselt langev raske lumi võib olla ohuks kasvuhoonele.
Kui kasvuhoone on ka kohvijoomise kohaks, nagu praegu trendiks on kujunenud, siis võiks ta asuda maja lähedal, et jahedal hommikul oleks sinna mõnus hommikumantlis astuda.

Praktilisus kasvuhoone valikul

Kaalu erinevate lisatarvete hankimist, mis lihtsustavad kasvuhoone igapäevast kasutamist. Näiteks automaatselt avanevad luugid, kui kasvuhoones tõuseb temperatuur liiga kõrgele. Kuidas on lood kastmisveega? Kas on olemas veeühendus või kasutad vihmavett? Suurepärane abivahend on automaatne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis paigaldatakse igasse lillepotti või iga tomatitaime juurele. Koos automaatsete luukide ning kastmissüsteemiga muutub tomatite-kurkide kasvatamine naudinguks ka sellisele aiasõbrale, kes ei soovi iga päev kasvuhoone vahet joosta.

Taimede kevadise ettekasvatamise puhul on suuresti abiks erinevad elektrilised küttematid. Selleks puhuks oleks tulevase kasvuhoone juurde vaja vedada elektrivarustus. Mõtle ka läbi, millisele seinale soovid kasvuhoone riiuleid ja kuhu tööpindu-töölaudu paigaldada, kuhu tuleb kastmismahuti ja kuhu abivahendite panipaik. Hea paigutusega ja ergonoomiline töökoht on tegemisrõõmu eelduseks.

Allikas: rodoaed.ee

LOE LISAKS: