Müüt, justkui teeksid tumedad värvid toa pisemaks ja heledad avaramaks, ei pea mitte alati paika. Mitmed uuringud on tõestanud, et inimesed tajuvad sama kaugel asuvaid heledaid objekte lähemana ja tumedamaid kaugemana — seega peaksid tumedad toonid ruumi seinad hoopis visuaalselt kaugemale nihutama. Tegelikult seisneb võti aga tonaalsuses. Üldine reegel on see, et soojad värvid toovad seinad lähemale, külmad viivad need aga kaugemale. Siin on viis värvi, mille kasutamine nõuab erilist meisterlikkust ja mida oleks suurtel pindadel targem vältida.

1. Punane

Stimuleeriv punane esindab kõige jõulisemalt soojade värvide skaalat. Punane on ülimalt intensiivne toon, mis tõmbab enesele tähelepanu ning seetõttu mõjuvad punast värvi objektid ka palju lähemal, kui mõnes külmas ja tagasihoidlikus toonis objektid. Pisikeses ruumis on sel põhjusel punast soovitav vältida. Kui soovid siiski interjööris ka punase värvi maagilist mõju tajuda, kasuta punast mõne sisustusaksessuaari või pisema aktsentseina näol. Teine variant — vali alternatiiviks pisut vähem kärtsud ja mahedamad veinipunased.

2. Beežid ja pruunid

Kui külmemad ja heledamad beežid võivad ruumis hästi toimida, siis soojema alatooniga ja keskmisest tumedamad beežikad-pruunikad toonid jätavad sageli ruumile luitunud ilme. Beež on pretensioonikas värv, mis sobib hästi aktsendiks, kuid iseseisvalt tasuks selle tooniga ettevaatlik olla. Pruun värv teeb ruumi hämaramaks ja seetõttu mõjub see ka pisemana, kui mõne värskema värvitooni all.3. Oranž

Nagu ka punane, on oranž soe ja intensiivne toon, mis lausa nõuab tähelepanu. Avaramana mõjuva ruumi saladus peitub aga selles, et seinad peavad jääma tagasihoidlikuks ja märkamatuks. Oranžile on õnneks olemas suurepärane alternatiiv, mis ruumile kurjasti ei mõju — katseta näiteks pastelseid virsikutoone ja kombineeri neid teiste heledate värvidega.

4. Fuksiaroosa

Fuksiaroosa on jõuline värv, mis ei lase valgusel ruumis mõjule pääseda. Väldi liiga kirkaid ja intensiivseid toone ja eelista võimalusel alati nende neutraalsemaid ja kargemaid versioone. Kriiskava fuksiaroosa asemel on pisikeses ruumis heaks alternatiiviks näiteks mahe ja pastelne roosa või hele ja külm lavendlililla.

5. Sinepikollane

Kollane on mõnus ja soe värv, mis muudab ruumi hetkega päikseliseks. Pigem aga eelista heledamaid kollaseid. Sinepikollaseid toone tasub kasutada vaid aktsendina näiteks ühes-kahes seinas kombinatsioonis valgega, et nad mõjule pääseksid. Nelja tumekollaseks võõbatud seina vahel võib tekkida üsna rõhuv tunne ja ruumgi paisab pisem, kui ta mõnes külmemas toonis mõjuda võiks. Samal ajal mõjub sinepikollane just hästi ülisuurtes ja kõledates ruumides, kuhu on soov pisut hubasust tuua ja pole kartust, et ruum liiga kokkusurutuna tunduda võiks.