Viis värvi, mida oleks mõistlik interjööris vältida. Miks?


Viis värvi, mida oleks mõistlik interjööris vältida. Miks?
Foto: Shutterstock

Kuigi värvieelistus peaks lähtuma igaühe enese soovidest ja maitsest, leidub mõningaid värvitoone, mida on parem interjööris mitte kasutada. Põhjus on lihtne - kui mõnel värvil on imeline omadus ruumid suuremaks ja avaramaks "võluda", siis leidub ka toone, mis teevad ruumi visuaalselt väiksemaks. Seega - kui eesmärgiks on avaralt mõjuv ruum, väldi neid viite värvitooni.

Müüt, justkui teeksid tumedad värvid toa pisemaks ja heledad avaramaks, ei pea mitte alati paika. Mitmed uuringud on tõestanud, et inimesed tajuvad sama kaugel asuvaid heledaid objekte lähemana ja tumedamaid kaugemana — seega peaksid tumedad toonid ruumi seinad hoopis visuaalselt kaugemale nihutama. Tegelikult seisneb võti aga tonaalsuses. Üldine reegel on see, et soojad värvid toovad seinad lähemale, külmad viivad need aga kaugemale.

1. Punane

Stimuleeriv punane esindab kõige jõulisemalt soojade värvide skaalat. Punane on ülimalt intensiivne toon, mis tõmbab enesele tähelepanu ning seetõttu mõjuvad punast värvi objektid ka palju lähemal, kui mõnes külmas ja tagasihoidlikus toonis objektid. Pisikeses ruumis on sel põhjusel punast soovitav vältida. Kui soovid siiski interjööris ka punase värvi maagilist mõju tajuda, kasuta punast mõne sisustusaksessuaari või pisema aktsentseina näol. Teine variant — vali alternatiiviks pisut leebemad burgundiatoonid.