VÄRVIPSÜHHOLOOGIA | Milline värv sobib sinu koju kõige paremini?


VÄRVIPSÜHHOLOOGIA | Milline värv sobib sinu koju kõige paremini?
Foto: Kollaaž

Koju värve valides lähtume tihti isiklikest eelistustest, mis põhinevad nii teadlikel kui ka alateadlikel valikutel. Ilmselt oleme kõik tajunud olukordi, kus mõnest värvist ümbritsetuna tunneme end kindlalt ja hästi, kuid mõnest teisest seevastu häirituna. Vaata järele, milline värv sobib sinu interjööriga kõige paremini!

Värvide mõju täpsemaks määratlemiseks on viimase saja aasta jooksul viidud läbi tohutul hulgal uuringuid, mille tulemused väidavad, et värvidel on meie tajuprotsessis täita suur roll. Lisaks sellele, et värvidel on võime muuta ruumi suuremaks või väiksemaks, suudavad nad ka meeleolu luua ja mõjutada ruumis viibivaid inimesi. Järgnevalt toome välja erinevate värvitoonide omadused ja mõju koduses keskkonnas.

1. Punane

Intensiivse punase võimuses on täita ruum jõulise energiaga. Mitmesugused uuringud tõestavad, et punane värv tõstab vererõhku, kiirendab pulssi ja hingamist. Et punane mõjub ergutavalt ja mõjub inimesi lähendavalt, soosib see elutoas ja söögitoas suhtlust.

Kuigi punane on populaarne värv magamistoas, on ta uinumiseks siiski liialt intensiivne ja unesoodustajaks on palju paremaid värvivalikuid. Kui aga hindad kirglikku atmosfääri, paigalda magamistuppa mahedad valgustid, mis aitavad punase tugevat mõju pisut pehmendada. Samuti võib punast kombineerida mahedamate ja neutraalsemate värvidega.

Seotud lood:

Et mõttelend ei peatuks, sobib inspireerivalt kirgas punane ideaalselt ka kodukontorisse. Siiski vajab punane enda kõrvale ka pisut maandust — kontrastiks on hea valik valge või hall.