Väiksele perele loodud täisväärtuslik maja, mis läks maksma vaid 25 000 eurot

 (4)
Väiksele perele loodud täisväärtuslik maja, mis läks maksma vaid 25 000 eurot
Ros Kavanagh

Alati ei pea oma kodu rajamine olema ulmeliselt kallis. Selle säästlikult ehitatud kodu näol on tegemist viilkatusega kahekorruselise majaga, kus on ruumi 60 ruutmeetrit. Esimesel korrusel on avatud elutuba kööginurgaga, kaks väiksemat tuba ja tualett-duširuum. Teisel korrusel on magamistuba ja garderoob. Autoriks on Iiri päritolu arhitekt Dominic Stevens, kes loob põnevat, peavoolust erinevat arhitektuuri ja ta on võitnud ka mitmeid rahvusvahelisi arhitektuuriauhindu.

Üha enam liigutakse selles suunas, et eramud oleks praktilised ja soodsad. Stevens ise elab enda projekteeritud ja ehitatud majas, mille kogumaksumus on 25 000 €.

Lihtsa arhitektuuriga puitkarkassiga maja on ehitatud kohalikest materjalidest ja valminud Dominici enda ning arhitekti tuttavate-sõprade ja kogukonna kaasabil. Suvel kütab maja vajadusel elektriradiaator ja talveperioodil on kütteallikaks puuküttega ahi. Siseviimistluses on kasutatud lihtsaid viimistlusmaterjale.

Just sellise maja ehitamiseks oli Dominicil praktiline põhjus — ehitust alustades polnud tal kuskil elada ja raha ka üleliia palju polnud. Samas oli tal arhitektina kogemusi moodulehitamisest ja soov oli ka hoida au sees kohalikke traditsioonilisi ehitusviise.

Seotud lood:

Tähtis oli arhitekti jaoks ka asjaolu, et enamiku tavainimeste jaoks tähendab elukoha ostmine suurimat väljaminekut elus — selle tarvis võetakse pangast laenu, mida makstakse tagasi väga pikka aega arvestatavate intressidega. Kogu protsessist ei saa kasu mitte niivõrd inimene, kes majas elab, vaid eeskätt arendaja ja pank.

I korruse plaan

Dominic on pareguseks majas elanud paar aastat ja tema sõnul on selles erinevatel aastaaegdel mõnus ja lihtne elada.

II korruse plaan

Fotod: Ros Kavanagh