Väike korter — suur kodu

Ideid ja soovitusi!
Olulised meeleoluloojad on Karini enda tehtud. Ruumi valitseb lõbus diivanilaua valgusti "ActimelLed200", mis valmistatud tühjadest Actimeli purkidest.
Olulised meeleoluloojad on Karini enda tehtud. Ruumi valitseb lõbus diivanilaua valgusti "ActimelLed200", mis valmistatud tühjadest Actimeli purkidest.Foto: Juta Kübarsepp

Et end kodus hästi tunda, ei ole tingimata vaja rohkelt ruutmeetreid, tõestab Karini ja Rivo väike, aga otstarbekas korter Kakumäe roheluses. Kodu pälvis Kodu & Aia konkursil Kodu Kauniks 2013 noore kodu preemia, 1500 € Hemtexilt. Kolmekorruseline uute kortermajade grupp metsaserval saab osa ümbruskonna looduskeskkonnast ega peida oma suurusega teisi hooneid kõrge linnamüüri taha.

Rõõmsavärviline maja on koduks paljudele noortele peredele. Karin ja Rivo on muutnud esimesel korrusel asuva terrassiga ühetoalise korteri avaraks ja mõnusaks eluruumiks, kus on kohta nii lõõgastumiseks kui ka töötegemiseks. Väikesele pinnale mahuvad esik, duširuum, panipaik ja köök-elutuba, kuhu on oskuslikult paigutatud kõik vajalik tööks ja puhkuseks. Väljapääs toast otse avarale väliterrassile, kus on mõnus aega veeta ja loodust nautida, annab alumisele korrusele juurde otsekui teise eluruumi. Ent arhitektitöö pole see, mis noore kodu auhinna just neile tõi. Nende panus oli võtta vähestest ruutmeetritest välja parim, mida ruum võimaldab.

Mops Dominik on rahul oma kohverkoduga, pererahvas aga leidlike esikupanipaikadega.

Mõte loeb
Karin õpib Euroakadeemias sisearhitektuuri, käsil on IV kursus. „Olen isa arhitektuurifirmas tööl ja tegelnud seal rohkem ehitusliku poole, mitte sisekujundusega,“ tõdeb ta, et oma kodus detailidega mängimine polnud talle midagi igapäevast.

Seotud lood:

Lähtepositsiooniks oli neile korter, kus seinad juba viimistletud ja ka köögimööbel oli olemas. Kogu ruumis otsustati kasutada võimalikult palju valget, et säilitada terviklikkust ja avaruse muljet. „Mõtteis oli skandinaavialik stiil. Istusime Rivoga lihtsalt maha ja vaatasime, mida annab ise teha ja mida poest saab,“ kirjeldab Karin olulisi valikuid.

Lähtuti eelkõige otstarbekusest ja säästlikkusest, ning muidugi nooruslikest ideedest, mis annavad kujundusele selge suuna, ilme ja meeleolu. Erksavärvilised detailid, aksessuaarid ja valgustid panevadki ruumi särama, valge seob ja ühendab kõik tervikuks.
Veidike luksust lisab elamisele terrass, millega noored on väga rahul.

Paindlik ruum
Ühetoalises korteris peab ruum olema paindlikult muudetav, et täita kõiki ülesandeid. Kui diivanilt padjad eemaldada, on see piisavalt lai, et kaks inimest magama mahuvad. „Me ei tahtnud lahtikäivat diivanit, sest väga tüütu on iga päev lauda nihutada,“ põhjendab Karin valikuid. Liikumisruumi hoidmiseks valiti kirjutuslauaks kitsas töölaud Micke (IKEA-st), millele sülearvuti kenasti ära mahub. Diivanilaud on see-eest piisavalt suur, et mahutada vajadusel enam kui pelgalt telepulti ja teekruusi.

Köök on ühes ruumi nurgas nagu täpselt paras pintsak ilma ühegi liigse detailita. Tööpinnatagust seina katab sellega sarnane laminaatplaat, mida on väga lihtne hooldada, ilma et see veeplekke välja näitaks. Hoolimata väiksusest jääb ruumist hoopis avaram mulje — avatud planeeringut toetab ühine valge värv nii köögi- kui ka elutoamööblil.

Ideed panevad ruumi särama
Paljud vaimukad sisustuselemendid on Karini enda disainitud ja teostatud, sealhulgas ka kõige efektsemad tooniandjad: diivanilaua kohal olev valgusti „ActimelLed200“ (tühjadest Actimeli-purkidest), kantav kanistervalgusti „Viru Valgus 25L“ ja silikoon-koogivormist köögivalgustid „Sililight“.

Must-valge sisustus hoiab väikest ruumi liialt kirevaks minemast. Mööbel on pärit valdavalt Järve keskusest. Vitriinkappi on peidetud valgusti, mille värvi saab muuta.

„Esemed sünnivad nii, et tihtipeale ei sobi otsitava eseme hind või ei leia seda õiget ja siis hakkab mõte tööle,“ ütleb Karin. Nii sündis köögilaua valgusti otsesest vajadusest, sest laua kohal oli valgust vähe. Et lakke ei olnud elektrit veetud, on sellegi lambi pistik seinakontaktis ja keeksivormidest kuplitega valgusti ise loodud.

Kanistrist-meeleoluvalgustist, mis nüüd köögilaua all mõnusat õhtuvalgust pakub, räägib Karin: „See on minu kõige esimene idee, mis sündis tühjast ökoseebi kanistrist ja LED-valgusallikast. See on hea rahulik foon teleri vaatamisele.“ Mõned Karini loodud asjad on ka Eesti Disaini majas müügil: lisaks kanistervalgustile vinüülplaatidest kausid, mis sündisid kätte jäänud vinüülplaatide töötlemisel.

Karini tehtud on ka lainepapile maalitud kompositsioon elutoa seinal ning omanäoline jalanõude alus esikus.
„Kuna paljud kujunduselemendid on enda tehtud, siis oleme saanud mõnusa, omanäolise ja säästliku kodu,“ on noored tulemusega rahul. „Kui siin veel midagi täiendada, siis oleme mõelnud mõne seina ära värvida,“ ei karda nad nüüd väikest värvilisa, kui avarusemulje on selgelt olemas. Fantaasiat ohjeldamatult lendu lasta siiski ei tasu. „Kui ideid tuleb juurde, siis peab olemasolevale pinnale midagi uut välja mõtlema või otsima uusi avaravamaid võimalusi!“ ütleb Karin.

Karini kujundusideed

 • Oma kodus on hea katsetada! 
 • Väikeses ruumis on tähtis säilitada otstarbekus ja mugavus.
 • Värvilised detailid toovad ruumi elu ja omanäolisust.
 • Omatehtud kujunduselementidega võid luua ruumi pilgupüüdja.
 • Neutraalset tooni mööbliga kodule saad kergesti värske ilme väiksemate detailidega.

6 x disainiideed

 • Veekindlast alusest, liistust ja ilukividest kokku sai jalatsialuse.
 • Karini omaloodud valgusti koosneb tühjadest jogurtipudelitest ja pesukorvist.
 • Köögivalgustid ¨Sililight¨ valmistas Karin ripplambist ja silikoonist koogivormidest.
 • Roostes punnvõrri sadulast „härjapea“ kujundas Karini isa, arhitekt Toomas Karma.
 • Karini valmistatud kanister-valgustit müüb Eesti Disaini Maja.
 • Vinüülplaadist anumaid kujundab Karin vanu vinüülplaate töödeldes. 

Lugu ilmus ajakirja Kodu & Aed aprillinumbris.