Ukse kindel sulgumine sulguri abiga


Abloy uksesulgurid
Abloy uksesulgur töötab igas olukorrasFoto: Abloy

On iseenesestmõistetav, et kodu või töökoha välisuks on varustatud heade ja turvaliste lukkudega, kuid uksesulguri lisamisega pole veel harjutud. Milleks see toode hea on ning milliseid erinevaid omadusi sulgur pakub? Uksesulguri põhiliseks ülesandeks on sulgeda uks sujuvalt ja kindlalt. Oluline on see just talveperioodil, sest kes siis sooviks kallist kodusoojust õue lasta?

Samuti kaitseb sulgur ust kõva tuulega lahtipaiskumise eest — nii jääb terveks uks, välisfassaad, ukse hinged ja lukud. Uksesulgurid on vajalikud ustele, kuhu on paigaldatud elektrilukustus ja läbipääsusüsteemid ning kohustuslik tuletõkkeustes. Kokkuvõtvalt ustes, kus on vajalik alati kindel uste sulgumine.

Töötavad igas olukorras
Selleks, et valida uksele õige sulgur on vaja teada ukse kaalu ja ukselehe laiust — erineva kaalu ja mõõduga uksele on olemas erinevad sulgurid. Suuremale ning raskemale, tugevama sulgemisjõuga ja väiksemale ning kergemale uksele nõrgema sulgemisjõuga sulgur.

Olenevalt sulgurist on võimalik reguleerida ka selle sulgumiskiirust
Selleks on sulguri korpuses olev eraldi reguleerimisventiil — nii saab ise sulgurit reguleerida vastavalt kasutusvajadusele.

Foto: Abloy

ABLOY uksesulgurid töötavad väga laias temperatuurivahemikus
Aastaaegade vaheldumisel pole vaja sulgureid reguleerida, kuna nende sees olev hüdroõli on temperatuuride suhtes inertne ja töötab sama hästi nii kuumas kui külmas. Suvel taluvad välistingimustes soojakraade kuni +45 C ning talvel kuni -35C talvepakast. Eestis on selliseid temperatuure küll harva, kuid tooted on mõeldud ka ekstreemsematele ekspordipiirkondadele tarnimiseks.

Sulgurite mitmekülgsed omadused
Sulgumisaeglustiga varustatud sulgur tasub valida juhul, kus uksest väljutakse näiteks lapsekäruga või on majas liikumispuudega inimene, sel juhul ei hakka uks sulguma kohe peale avamist, vaid ootab teatud viivitusaja. Nii ei jää te rattaga ukse vahele ega pea uksest väljumisel kiirustama.

ABLOY uksesulgurite korpused on valmistatud valualumiiniumist, see annab sulgurile kulumiskindluse, pika eluea ning vastupidavuse ekstreemsetes kasutamistingimustes (näiteks laevade uksed). ABLOY tootevalikus on ka sulgureid, mis sobivad tuletõkkeustele.

Samuti on võimalik vastavalt uksetüübile valida uksesulgurile veovars; kas tavaline õlg- või liugveovars. Tootevalikus on olemas ka fikseeritav õlgveovars — see on eriti hea olukorras, kus uks on vaja avatud asendisse jätta pikemaks ajaks, näiteks kolimise või kauba laadimise ajaks.

Sulgurite värvivalik on lai: alumiiniumivärviline, pruun, valge, must, messingikarva, samuti roostevabast terasest, poleeritud messingist ja kroomitud pinnaga sulgurid. Nii leiab igaüks just enda ukse tüübi ja värviga sobiva sulguri.

Foto: Abloy

Kuidas ja kuhu paigaldada
Sulgurit võib paigaldada kas uksele või siis ukselengile — see oleneb juba kindlast uksetüübist ja omaniku soovist. Samuti võib sulguri paigaldada kas avanemispoolele või ukse sulgemispoolele.

Kui aga ukse esteetilisele väljanägemisega sulgur mingil juhul ei sobi, on olemas ka peitsulgurid, mida on võimalik paigaldada ukselengi, ukselehe või põranda sisse. Peitsulgur töötab nukkvõllmehhanismiga, mis teeb ukse hästi kergesti avatavaks.

Uksesulgurite peamisteks kasutuskohtadeks on haiglad, vanadekodud, äri-ja büroohooned, kaubanduskeskused. Aga ka eramajade välisuksed ja trepikodade uksed vajavad kindlat sulgumist. Oluline on, et võõrad meie koju ei pääseks. Talvisel ajal annab uksesulguriga varustatud uks kindlasti ka võimaluse säästa küttekuludelt.

Vaata ABLOY uksesulgurite kohta lähemalt siit.