TASUB TEADA | Kui kaua püsivad koroonaviiruse osakesed sügavkülmikus?

 (3)
TASUB TEADA | Kui kaua püsivad koroonaviiruse osakesed sügavkülmikus?
Foto: Shutterstcok

Koroonaviirus SARS-CoV-2 on teadlaste ja arstide jaoks veel küllaltki uus ja tundmatu, seetõttu ei ole ka veel lõplikult teada, kuidas ta erinevates tingimustes käitub. Kui oled seni osad toiduained ilma desinfitseerimata muretult sügavkülma visanud, lootuses, et viirus seal kaua ei ela, siis tasub teada, et sarnaselt sama perekonna koroonaviirustele võib ka praegune viirus püsida alla 0 kraadisel temperatuuril kuni kaks aastat.

Tavalises külmikus viirusel nii pikka pidu ei ole — põhinedes SARS-CoVi ja MERS-CoVi uuringutele on teada, et koroonaviirused suudavad külmiku temperatuuri juures elus püsida kuni 72 tundi. Eeldatakse, et ka SARS-CoV-2, viirus, mis põhjustab COVID-19 haigust, käitub sarnastes oludes samamoodi.

Hoopis teised lood on aga madalamate temperatuuridega. Eksperdid on hoiatanud, et SARS-CoV-2 viirusel võib olla oma eelkäijatega sarnane joon. Selle perekonna koroonaviirused suudavad -20 kraadi juures säilida kuni 2 aastat, seega võib spekuleerida, et SARS-CoV-2 on sügavkülmas sama elujõuline.

Kui uus koroonaviirus on sama tugev kui selle eelkäijad, siis elab see sügavkülma pindadel ka siis, kui pandeemia on suudetud juba maha suruda. Kuna puuduvad täpsed andmed, kaua viirus tegelikult pindadel püsib, tuleb pidevalt järgida kõrgendatud hügieeninõudeid. Seega tasub hoolikalt puhastada ka nende toiduainete pakendeid, mida plaanid sügavkülma paigutada.

Allikas: english.alarabiya.net

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!