Täna tähistatakse Eesti disaini päeva — palju õnne, Eesti disain!


Täna tähistatakse Eesti disaini päeva — palju õnne, Eesti disain!
Foto: Kollaaž (Tamma Design/Tarmo Luisk)

Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiööga on otsustanud 23.veebruari kuulutada disainipäevaks, ehk päevaks, mil tunnustame tublisid ja andekaid disainereid soetades nende loomingut. Vabariigi aastapäeva eel mõtiskleme tavapäraselt rohkem oma kodust, maast ja rahvast ning miks mitte teha endalegi üks tore kingitus kvaliteetse disaini näol?

Tänavu kolmandat korda tähistatava disainipäeva raames toimub 23. veebruaril kell 16.00 Solarise keskuses, Eesti Disaini Maja esinduses raamatuesitlus. Saab näha Eesti disainielu välisajakirjaniku pilgu läbi, väljaandes "Woods and the Sea: Estonian Design and the Virtual Frontier" (Mets ja meri: Eesti disain ja virtuaalne vaim).

Eesti disaineritest jutustava raamatu autor on Beriliinis resideeruv USA disaini- ja teaduse ajakirjanik Michael Dumiak. Kaasautoriteks on Ene Läkk, Ilona Gurjanova ning Kai Lobjakas, kelle materjali põhjal on koostatud disaini ja tarbekunsti ajalugu tutvustav peatükk. Eesti Disainerite Liit, kes on raamatu väljaandja, pidas vajalikuks Eesti disainimaastikku kirjeldada välisvaatleja silmade läbi. Dumiak on esimene ajakirjanik, kes on välismeedias Eesti disainist lugusid kirjutanud ja end valdkonna arenguga aastaid kursis hoidnud.

Seotud lood:

Foto: Lutheri vineeri- ja mööblivabrik 1940-ndatel, Tallinna Linnamuuseum, TLM _ 9660 Dr

Eesti dünaamilist arengut e-riigina ja disaini lähiajalugu kirjeldava raamatu eesmärk on tutvustada välismaailmale erinevate lugude kaudu eesti disainereid ja arhitekte majanduse ja poliitika kontekstis. Lutherist Skype-ni, Matti Õunapuust Reet Ausini; Esindatud teisedki tuntud nimed nagu Maile Grünberg, Tarmo Luisk, Tanel Veenre, Ivo Nikkolo, Mait Summatavet ja muidugi Bruno Tomberg.

Fotol: Valgusti "Nest", disain: Tarmo Luisk

Autor intervjueeris ligi 50 disainerit/arhitekti sooviga viia lugeja võimalikult lähedale loo allikale. Intervjuude põhjal tegi autor järelduse, et eestlase religioon on seotud metsaga. Läbiv teema, lisaks disainile, on armastus looduse vastu ja seenelkäimise kirg – siit ka raamatu pealkiri. Michael Dumiak on teost tutvustanud ja publikuga kohtunud Disainiööl ja Washingtonis Eesti disaini päevadel. Raamat on Eesti Disainerite Liidu kingitus Eesti Vabariigi sajandale juubelile.

Oma tegemistest räägib Eesti disaini päeva raames lähemalt ka disainer Mihkel Mäll.

LOE LISAKS:

Eesti disainiga täidetud ülistiilne elamine

Toataimede koht ei pea olema vaid aknalaual — vaata nutikaid ideid!

FOTOD | Inspireeriv kodu kevadistes nootides