Sisekujunduse meistriklass: kümme peamist viga, mida kodu kujundamisel tehakse

 (1)
Sisekujunduse meistriklass: kümme peamist viga, mida kodu kujundamisel tehakse
Foto: Shutterstock

Kui tunned, et sinu kodu välises ilmes on midagi paigast ära ja kõik ei näi nii harmooniline, nagu võiks, siis siit leiad häid nippe, kuidas oma elamine silmale kauniks sättida. Et ruum tasakaalu seada ja kõik detailid üheks tervikuks siduda, ei olegi mõnikord väga palju vaja ja piisab vaid pisematest muudatustest, et asjad paremuse poole liikuma saada.

1. Mida teha, kui seinad on tumedates toonides ja ruum tundub kokkusurutud?

Halli tumedamad varjundid, sügav sinine ja maagiline lilla pole olnud kunagi populaarsemad kui praegu. Neid kauneid toone tuleb aga osata kasutada, sest vastasel juhul võib ruum peale värvimistöid meenutada pimedat koobast.

Kuidas head tulemust saavutada? Väga palju mängib tulemuse kujundamisel kaasa valgustus. See mitte ei tee ruumi heledamaks, vaid toob esile ka värvitooni ilu. Samas ei tähenda valgustuse lisamine, et peaksid otsustama vaid ühe ereda valgusallika kasuks. Ühes ruumis on soovitav kasutada mitut erinevat valgusallikat, mille abil saad luua ruumis täpselt sellise tugevusega valguse nagu parasjagu soovid. Lisaks valgustitele võid kasutada tumeda tooni taustal heledaid kontrastseid värve — katseta julgelt helesinise ja helerohelisega, aga ka hõbehalli, sinepikollase või heleroosaga. Alati mõjub hästi ka valge.

Seotud lood:

2. Riiulid on asjadest pungil

Raamaturiiul on osa seinast. Kui sinna asetada iga viimne kui asi, millega on seotud mõni oluline mälestus, muutub tahes-tahtmata riiuli välimus lõpuks kohutavalt kirjuks. Juhuslikud esemed viivad aga ka ruumi tasakaalu balansist välja ning muudavad interjööri rahutuks.

Kuidas head tulemust saavutada? Vali hoolikalt, mis väärib riiulil eksponeerimist ja pane silma alt ära kõik esemed, mis ei ole ei ilusad, huvitavad ega vajalikud. Kui soovid, et alles jäänud asjad tuleksid riiuli taustalt hästi esile, siis värvi riiulitagune sein vastandtooni. Näiteks kui suurem osa asju on heledad, siis tulevad need esile tumedal foonil. Kui riiulis paiknevad enamjaolt raamatud, võib nendegi paigutusse loovalt läheneda. Kõik raamatud ei pea olema üksteise kõrval püstiselt nagu sõdurid. Raamatuid võib asetada ka nii, et mõned on külili ja teised püsti. Üks variant on sorteerida raamatuid värvide järgi.

3. Diivan on kaunis ja hele, kuid ebapraktiline

Lapsed, koerad, kassid, krõpsupakid ja šokolaadiga maiustamised diivanil - tuleb tuttav ette? Tõenäoliselt pole valge diivan sellisel puhul just parim valik. Samas, kui valge diivan on juba soetatud, tuleb see võimalikult “kuulikindlaks” muuta.

Kuidas head tulemust saavutada? Kõigepealt lase diivan spetsialistidel ära puhastada. Kas see uuesti lumivalgeks saab, on iseasi, sest kõik sõltub kangast ja plekkidest, mis sinna aja jooksul tekkinud on. Tänapäeval leidub aga palju häid puhastusvahendeid, mis saavad jagu ka kõige visamatest plekkidest. Kui diivan on puhas, siis on mõttekas asetada sinna hunnik patju ja mõned pleedid, mis vähendavad diivani määrdumist.

4. Kapipealsed meenutavad vanakraamipoodi

Kummutid annavad ruumile väga palju juurde, kui nende peale on esemed laotud maitsekalt. Kui kapipealsetele kuhjub aga sada asja, kõik on segamini ja lõpuks ei saa enam isegi aru, mis seal parajagu on, siis tuleb olukorraga midagi ette võtta.

Foto: Unsplash

Kuidas head tulemust saavutada? Võiksid valida kummutile paar põhilist aksessuaari, mida teised objektid visuaalselt toetama hakkavad. Selleks võib olla pisike pilt, lamp, peegel või mõni pilkupüüdev vaas. Samas võiksid jälgida, et asjad sobiksid omavahel kuju ja värvi poolest.

5. Elutuba ei mõju külalislahkelt

Sageli soovitakse külalistele head muljet jätta ja valitakse mööbel, mis näeb hea välja, kuid pole mugav ega istumakutsuv. Või on elutoas vaid üks diivan, kuhu külalised ritta istuma panna.

Mida teha? Olukorda saad parandada mööbli ümberpaigutamisega. Võiksid seda teha nii, et paigutus soodustab inimeste omavahelist suhtlust ja silmsidet. Hea, kui diivanile oleks lisatud täienduseks paar tugitooli. Mööbliesemed võiksid olla üksteisele piisavalt lähedal innustamaks inimesi juttu ajama.

6. Kunsti paigutusest sõltub väga palju

Seina võib kaunistada nii väärt kunstiteostega, laste joonistatud piltidega või pere reisifotodega. Tihti ei olegi kõige olulisem, mis seinal on, vaid kuidas seda eksponeeritakse. Väga hinnalisest kunstiteosest võib jääda kohutav mulje, kui selle eksponeerimiseks on valitud vale raam või see on paigutatud ebasobivasse kohta. Sama kehtib ka fotode või plakatite kohta.

Selle kohta, kuidas pilte maitsekalt raamida ja seinale riputada, loe lähemalt sisekujundaja Anita Karma artiklist “Kuidas kodu kunstiga kaunistada”.

7. Valge köök on kaunis ja praktiline, kuid selles puudub soojus ja hubasus

Valge värv on ajatu ja kaunis. Et köögimööblit ei soovita just kuigi tihti vahetada, on valge suurepärane valik, mis kiirelt vahelduvate trendide keerises puutumatuks jääb. Samas võib valge köök mõjuda jällegi liiga steriilselt ja külmalt.

Mida teha, et hea tulemus saavutada? Köögidisainer Anne Ellardi soovitab valget kööki täiendada värviliste aksessuaaridega, milleks võivad olla köögitarbed, lillepotid-vaasid, valgustid või vaibakesed põrandal. Hea lahendus on tuua interjööri ka taimi.

8. Kogu elamine on täis erinevaid fookuspunkte

Fookuspunkt on toimiva ruumi puhul oluliseks faktoriks. Söögitoas on selleks näiteks suur söögilaud, mille ümber elamine koondub, elutoas kamin, telekalaud või mõni kunstiteos ning magamistoas voodi. Harmooniline sisekujundus tähendab seda, et pilk haarab esmalt ühte objekti, mida ülejäänud detailid toetavad. Kui aga satud interjööri, kus kõik elemendid nõuavad võrdselt tähelepanu, siis puudub ruumil järelikult fookuspunkt ja seega ka tasakaal.

Mida teha, et tulemus saaks ilus? Ainus võimalus probleemi lahendada on tekitada ruumile fookuspunkt. Sea ruumi aukohale üks kuni kaks pilkupüüdvamat eset ja eemalda ruumist kõik üleliigne. Mõnikord ei olegi vaja ruumi ilme parandamiseks midagi lisada, vaid piisab, kui millestki segavast loobuda.

9. Elutuba on patjadega üle kuhjatud

Padjad on suurepärased sisustusaksessuaarid, millega ruumi ilmet muuta — kirevate ja lillemustriga padjad muudavad elutoa suvisemaks, kootud kattega või karvased padjad loovad hubaselt talvise meeleolu. Kui aga patju on liiga palju ja igaüks neist on pärit erinevast ooperist, jätab see hoopis kaootilise mulje.

Kuidas patjadega diivan kauniks sättida? Üldine reegel ütleb, et diivani mõlemas otsas võiks olla kõige enam kaks patja, tugitoolil üks padi.

10. Elamises pole juba pikki aastaid midagi muutunud

Kui viimati sai elamist värskendatud kümme aastat tagasi ja vahepeal on interjööri kogunenud hulga tarbetuid ja tarvilikke esemeid, võiks mõelda ruumi ilme värskendamise peale. Ka väikesed muutused annavad kodule uue hingamise ja loovad hea tunde.

Mida teha, et hea tulemus saavutada? Anna ruumile uus hingamine tõstes ümber mööblit ja vahetades välja paar asja, mille maksumus pole eriliselt märkimisväärne. Näiteks võib esmalt välja vahetada kardinad, vaibad, valgustid ja muud pisemad, kuid mõjusad elemendid. Vana tugitool vaheta välja mõne moodsama joonega isendi vastu ja tulemus ongi juba oluliselt värskem!

Allikas: houzz.com

LOE LISAKS:

Kodused esemed, mis tekitavad stressi ja millest võiksid tegelikult loobuda

Sisekujundaja Anita Karma: kuidas ruum sisustusaksessuaaride abil tööle panna?

Kuidas leida ruumi perfektselt sobiv valgusti — kui suur, mis stiilis ja kui kõrgel?