Salakavalad tervisetapjad sinu diivanil, köögis ja vannitoas — kuidas vältida?


Salakavalad tervisetapjad sinu diivanil, köögis ja vannitoas — kuidas vältida?
Foto: Shutterstock

Kuigi kodu seostub meile eelkõige mõnusa ja turvalise paigaga, peidab keskmine majapidamine endas tervet Mendelejevi tabelit ja üha rohkem tekib inimestel erinavaid allergiaid. Ohtlikke kemikaale leidub nii mööblis, kodutekstiilides kui ka viimistlusmaterjalides ja end neist täielikult isoleerida on peaaegu et võimatu. Toome välja suurimad kodused ohuallikad ja jagame nõu, kuidas neid oma kodus vähendada!

1. Vaibad ja kodutekstiilid

Pole midagi mõnusamat, kui õhtuti diivanil pikutada ja end pleedi sisse mähkida, et siis telekat vaadata või raamatut lugeda. Kui diivani päritolule mitte tähelepanu pöörata, võib kujuneda õhtustest lõõgastustest hoopis tervist laastav protseduur. Tekstiilid ja madratsid võivad sisaldada suurel hulgal kahjulikke aineid. Madratsid, mis on tarnitud näiteks Hiinast, võivad sisaldada erinevaid gaase, et hoida neid putukatest vabana. Tavaliselt kasutatakse tekstiilide värvimiseks ja nende kortsumise ning neile tekkivate plekkide vältimiseks mitmeid kemikaale. Peale selle võivad looduslikud, näiteks puuvillast valmistatud tekstiilid sisaldada nende pestitsiidide jääke, mida kasutati puuvillal selle kasvatamise ajal.

Sama kehtib ka vaipade ja kardinate kohta. Seega tasub jälgida toote päritolu ja materjali ning eelistada sünteetikale töötlemata keskkonnasõbralikke materjale. Kaaluge ökomärgisega vaiba soetamist.

Seotud lood:

Soovitused:

• On võimalik osta materjale, mis ei sisalda formaldehüüdi. Küsige formaldehüüdi-vaba mööblit ja sisustustooteid!

• Otsige kasutatud mööblit — mida kauem mööblit kasutada, seda vähem jääb sellesse ohtlikke aineid.

• Otsige mööblit, millel on mõni järgmistest ökomärgistest — Euroopa Liidu ökomärgis — ELi Lilleke, Põhjamaade Luik, Saksamaa Sinine Ingel jt.

• Otsige mööblit, mis on valmistatud ELis, kuna see toodetakse enamasti rangemaid tervise- ja keskkonnaalaseid nõudeid järgides.

• Enne kasutamist peske kõiki tekstiile mitu korda, et ohtlikke aineid välja pesta.

• Võtke uus madrats kohe pakendist välja ja laske sel pikka aega tuulduda.

• Valige ökomärgisega (ELi Lilleke, Saksamaa Sinine Ingel, Põhjamaade Luik) või ÖkoTexi märgisega tekstiilid.