Pedajamäe roosilised nõlvad — koht, kus möödujad hoo maha võtavad


Roosiaed Otepääl, Anneli Vähi, Pedajamäe
Foto: Raivo Tasso

“Minu palgapäev saabub siis, kui roosid õitsema hakkavad,” ütleb Anneli Vähi, kelle paari hektari suuruses koduaias peaaegu ainult roosid kasvavadki. Otepää külje all linna suunduva tee ääres Pedajamäel on üks koht, kus suviti autod kiirust vähendavad, ratturid väntavad aeglasemalt ning jalgsi käijad seisma jäävad.

Roosidesse uppuvast Pedajamäe talust on võimatu mööduda sealset toredust imetlemata.

Lopsaka roosipeenra ja suvelillesülemites pika rõduga elumaja tekitab hetkeks tunde, justkui oleksid hoopis Saksamaale sattunud. Kohe kõrval avaral kuplinõlval jääb silma aga midagi veelgi erilisemat — keset rohelist muruvaipa laiuvad siin hiiglaslike kirevate õietortidena suured ringikujulised roosiklumbid.

“Paljud küsivad, kas võib minna roose imetlema ja pilti teha. Viisakate inimeste vastu pole mul midagi. Ja kui mul vähegi aega on, suhtlen nendega meeleldi. Roosisõpradega on huvitav rääkida,” sõnab Anneli.

Varem elas pere Tartus korteris, kuid ühel hetkel tundus, et “enda ümber on rohkem ruumi vaja”. Pedajamäelt leidsid nad avaruse ja uhked vaated kuppelmaastikule. Vana pehkinud rehielamu asukohale ehitati uus elumaja, võsa asemel laiuvad kuplinõlvadel nüüd iluaed ja roosikollektsioon, krundi ühte serva ääristab pikk rivi roniroose. Roosipõõsaid on aias kokku üle 500, sorte 120 ringis.

Seotud lood:

Loe edasi ajakirja Maakodu mahukast aprillinumbrist.