Paadikuurist sai suvemaja

 (1)
Paadikuurist sai suvemaja
Foto: Pasi Aalto

Paadikuuridel on Norraa rannaaladel suur ajalooline ja kultuuriline tähendus — kalastus oli aastakümneid tagasi sealsete rannaelanike peamine elatusallikas. Paadikuurides hoiti kalastustarbeid ja paate. Praegu on kalastamine vaid väga väikesele osale Norra rahvast elatusallikas ja mitmetest endistest paadikuuridet on saanud suvemajad.

Norra arhitektuuribüroo TYIN tegnestue Architects projekteeris Norra maakonda Møre og Romsdalisse vanast paadikuurist suvila nimega Naust paa Aure. Kohta, kuhu suvemaja püstitati, paiknes algselt 18-ndast sajandist pärit paadikuur. See oli kahjuks nii kehvas seisundis, et praegune omanik otustas kuuri lammutada ja ehitatda selle asemele uue ehitise.

Lähtekohaks sai vana paadikuuri lihtne vorm, otstarbekas paiknemine krundil ja aus materjalikasutus. Fassaad on ehitatud kohalikku päritolu männilaudadest.

Rõhuasetus on vana paadikuuri konstruktiivsetel elementidel.

Sarnaselt vana paadikuuriga paiknevad praeguse suvemaja merepoolses osas suured väravaluugid.

Seotud lood:

Aknad on taaskasutuses ja pärinevad lähedal asuvast vanast farmist.

Algupärast paadikuuri lammutades ilmnes, et see seisab ebastabiilsel savipõhjal. Uue ehitise alusest sai vanaga võrreldes oluliselt tugevam.

Siseruumi valgeks värvitud tugitalad valmistati kohapeal. Vundamenditööde hõlbustamiseks toetub osa konstruktiivseid elemente otse kaljupinnale. Maja pikemat külge saab luukide abil terassile avada. Metallraamist tehtud luugid on kaetud purjekangaga ja luukide sees on valgusallikad.

Ehitise tugitalad on paigutatud ruumi akende paiknemise järgi. Ehitis on küll uuena püstitatud, kuid selle olemus on mõnusalt kulunud — taotluslikult.

Seda toetab interjööris osaliselt taasakasutatud puitmaterjal, mis pärineb vanast paadikuurist.

Ehitise fassaad on hooldusvaba, muutudes aja jooksul kaunilt hõbehalliks.

Fotod: Pasi Aalto / www.pasiaalto.com
TYIN tegnestue Architects / www.tyinarchitects.com

SAMAL TEEMAL:

Lihtsamast lihtsam Kasetuka suvemaja — Aasta puitehitis 2014 publiku lemmik

Aasta Puitehitis 2016 — anna hääl oma lemmikule!