NÕUANDEID: Kuidas plaanida koju toimivat esikut?

 (1)
NÕUANDEID: Kuidas plaanida koju toimivat esikut?
Shutterstock

Esik annab külalisele esimese pildi meie kodust ja selle olemusest, ühtlasi on esik sillaks erinevate ruumide vahel. Paraku on tihti tegu kõige väiksema ja pimedama ruumiga kodus, mille lahendamine avaralt ja praktiliselt võib kujuneda parajaks pähkliks igale kodusisustajale. Loe lihtsaid nõuandeid — millist värvi kasutada, või panna hoopis tapeet ja milline peaks olema valgustus.

  • Esiku sisustamise võtmeks on hea mahutavusega kapid, praktilised riiulid ning hea valgustus.
  • Kitsasse esikusse saab avarust tuua sobiva valgustuse ja peeglitega. Näiteks hästi väljavalgustatud suur peegel muudab ruumi kujunduslikult nii suuremaks kui efektsemaks. Maast laeni peegelpinnad loovad mulje teisel pool peeglit jätkuvast ruumist.
  • Heledad ja neutraalsed värvitoonid ning klaaspinnad aitavad luua avarust ja heledust, mida väikeses ruumis vajaka jääb.
Värv või tapeet?
  • Esiku seinas võib kasutada nii värvi kui ka tapeeti. Viimast tasub planeerida siiski pigem tühja seina kui riiulite ja üleriiete taha.
  • Lumivalget värvi valides tasub siiski mitu korda mõelda, sest paratamatult tuuakse meie kliimas välisjalanõude ja riietega esikusse nii pori, liiva kui ka soola. Samas pole väikeses ruumis soovitatav kasutada ka tumedat värvi või suuremustrilist tapeeti, mis teevad ruumi optiliselt veelgi pisemaks.
  • Kui esiku lagi on madalal, siis võib kaaluda vertikaalsete triipudega tapeeti, mis tõstab lae visuaalselt kõrgemale. Kui esikus on kasutatud nn külma valgust, siis aitab tapeet muuta ruumi soojemaks ja hubasemaks.
  • Esikusse värvi või tapeedi valimisel võiks arvestada ka planeeritava mööbliga — kontrastid sobivad ehk hele tuleb paremini esile tumeda taustalt ning tume heledalt.
  • Esikuseina võib katta osaliselt ka musta tahvlivärvi või magnetvärviga, et luua eraldi piirkond olulistele meeldetuletustele. Arstiaeg, lapse trenn ning toidupoe nimekiri võiksid olla kogu aeg silma all.
Seotud lood:

Kui esikus on nišše, mida pole plaanis panipaigana kasutada, siis saab nende abil muuta ruumi põnevamaks. Esiku valgustusele tuleb pöörata palju tähelepanu, sest pime esik on ebapraktiline. Kui looduslikku valgust ruumi ei jõua, siis tuleb valida piisava tugevusega üldvalgustus, mida võib täiendada kohtvalgustitega näiteks peegli kohal.

Merike Hirvoja, K-rauta sisekujundaja

LOE VEEL:

Suurest tahtest ja unistusest sündinud 24 m2 kodu

FOTOD: Koridor korda — vaata häid ideid!