NÕUANDEID: Kuidas plaanida hästi toimivat garderoobi?


NÕUANDEID: Kuidas plaanida hästi toimivat garderoobi?
Foto: Shutterstock

Mugavas ja ilusas kodus ei saa olla nähtaval liiga palju asju, kuid paraku kipub just asju meil kõigil kogu aeg juurde tekkima. On vana tõde, et kappe ja riiuleid läheb tegelikkuses tarvis kaks korda rohkem kui algselt plaanitud. Seetõttu on väga praktilised nii maast laeni kapid kui ka garderoobid, kuhu saab lisaks riietele ja jalanõudele paigutada näiteks triikimislaua või tolmuimeja.

  • Garderoobi saab paigutada kas suurde nišši või trepi alla, kaasaegsetel majadel on see tihti planeeritud eraldi ruumina.
  • Garderoobi saab eraldada ülejäänud ruumist liug- ja lükandustega, mis võivad olla eraldi sisustuselemendiks. Väikeses esikus võib kasutada peegeluksi, mis annavad ruumile avarust ja on ka praktilised.
  • Garderoobi võib eraldada näiteks kardinaga ning pikendada visuaalselt sellisel moel elutuba. Olenemata valikust, on igal juhul oluline luua eraldus garderoobi ja esiku vahele, sest isegi korras kapi sisu tõmbab endale tähelepanu ning hakkab silma häirima.
  • Kapid ja garderoobid tuleks sisustada võimalikult materjali ja ruumisäästlikult- nišši ehitatud kapp ei vaja soklit ega külg- ja tagaseina. Välisriietele peaks olema kapi sügavus 60-70 sentimeetrit.
  • Garderoobi karkassi ja sisu planeerimisel tuleb arvestada nii mõõtmete kui ka otstarbega. Ehituspoes on saadaval nii statsionaarsed ja peaaegu “igavesed” lahendused kui ka ümbertõstetavad sisud. Näiteks põrandal seisev korvsüsteem on lihtne ja hõlpsasti muudetav.
  • Seinale kinnitatud korvi-ja riiulisüsteemi puhul piisab muutusteks enamasti kandurite ümbertõstmisest. Enne valmismoodulite vahel valiku langetamist peaks enda jaoks läbi mõtlema, mida hakatakse garderoobis hoidma ja kui paljud asjad on kasutusel igapäevaselt.
  • Enamik garderoobisüsteeme on loodud selliselt, et neile saab hiljem uusi detaile lisada. Garderoobi korrashoidmise huvides võiks sinna ehitada nii riiulid, riputustalad kui ka võtta abiks erinevad korvid, kastid ja karbid.
  • Kindlasti tuleb eraldi planeerida spetsiaalne ala jalanõudele. Hooajavälistele jalatsitele planeeri spetsiaalsed nagid või korvid kõige madalamale tasapinnale.
Seotud lood:

Tekst: Martin Tõru, K-rauta siseviimistluse tootejuht

VAATA VEEL:

FOTOD: Tere tulemast koju — kõik algab esikust

FENG SHUI: Esik on kodu visiitkaart — mis kutsub sisse ja mis peletab eemale