Kvaliteetne ja mugav madrats

Und soodustavatest faktoritest rääkides ei saa üle ega ümber madratsist, mille mõju unele on kõige otsesem. Soovitab on vahetada madratsit iga 5-7 aasta järel, et see toetaks piisavalt keha ja oleks hügieeniline (magavast kehast eritub öö jooksul umbes 0,5 liitrit vedelikku).

Lisaks veendu, et oled valinud endale õige pehmusega madratsi. Ei ole ühest vastust, missugune kõvadusaste on parem. Madrats peab tunduma õige sinule ja võtma sinu keha kuju. Seetõttu ei ole soovitav tellida madratsit internetist, vaid poes omal nahal järgi proovida.

Pime nagu öö

Isegi tänapäevases kõrgtehnoloogilises maailmas sõltuvad inimeste bioloogilised rütmid päevavalgusest. See tähendab, et pimedas muutume automaatselt uniseks, millest saame järeldada, et hea une jaoks on vaja pimedust. Hoolitse, et sul oleks võimalus muuta oma magamistuba kottpimedaks. Selleks tarbeks sobivad hästi pimendavad kardinad või rulood, mis ei lase tänavavalgustusel tuppa sisse paista.

Foto Alexander Ramsey / Unsplash

Õige temperatuur

Me ei maga hästi, kui meil on liiga palav või liiga külm. Hea une vajalikkust propageeriv USA mittetulundusühing National Sleep Foundation soovitab hoida magamistoa temperatuuri 18 kraadi ringis. Põhjus peitub selles, et magades keha temperatuur langeb ja tavapärasest natuke jahedam ruumiõhk aitab kaasa unisuse tekkele.

Kui sul on võimalus oma toatemperatuuri reguleerida, säti see 18 kraadi peale ja vaata kas tunned erinevust. Kui kasutad küttekehana radiaatorit, mida ei saa reguleerida, võid proovida midagi siintoodud meetoditest.

Foto Justin Schuler / Unsplash

Hoolitsetud ja minimalistlik

Magamistoas ei tohiks olla liiga palju asju. Täis tuubitud ruum mõjub koormavalt, eriti siis, kui kõik on laokil ja sassis. Kuidas sa magad, kui mõte koristamisest ei anna rahu...

Eelista minimalistlikku sisekujundust, kus on ainult kõige vajalikumad mööbliesemed: voodi, öökapid, vajadusel mõni kapp või kummut ning äärmisel juhul ka tugitool. Kõik muu võib viia mõtted unelt eemale. Suurimaks vaenlaseks on töölaud, mille koht ei ole magamistoas. Kui see sinu vaatevälja pidevalt riivab, kulub igal õhtul tükk aega, enne kui töömured unele teed annavad.

Foto Sarah Dorweiler / Unsplash


Mahedad värvid

Erksad värvid on toredad ja võivad mõne toaga lausa imet teha. Magamistoas aga tasub nendest siiski hoiduda, kuna särtsakatest toonidest tekkiv elevus mõjub halvasti une tekkele. Eelista neutraalseid või pastelseid värve, näiteks soe beež või rahulik helesinine. Vürtsi lisamiseks võid sisse tuua ka mõne erksama tooni, aga seda vaid väikse värvilaiguna, näiteks mustrilise padja või voodile visatud pleedina.

Foto Krista McPhee / Unsplash

Positiivse tähendusega nipsasjakesed

Eelnevaid nõuandeid lugedes võib jääda mulje, et eelkõige peaks magamistuba olema üks näotu paik, mis ajab ainuüksi oma igavusega une peale. Päris nii see siiski pole — ka magamisoas peaksid leiduma mõned isikupärased esemed, mis muudavad ruumis olemise nauditavaks. Ideaalis võiks iga asi olla sinu jaoks ka erilise tähendusega, näiteks väike raamitud pilt või kalli inimese kingitus. Meeldivaid esemeid vaadates valdavad sind positiivsed emotsioonid ja tuba tervikuna tundub lõõgastav.

Foto Benjamin Voros / Unsplash


Kokkuvõttes võikski öelda, et kui magamistoas on mõnus olla, tuleb selles suure tõenäosusega ka hea uni.

LOE VEEL: