Neli asja, millega arvestada, kui plaanid kodus seinad valgeks värvida


Neli asja, millega arvestada, kui plaanid kodus seinad valgeks värvida
Foto: Pixabay

Valge värvikiht võib mõnes interjööris mõjuda helge ja stiilsena, teises jälle igava ja steriilsena. Millest selline erinevus sõltub ja mida peaksid arvesse võtma, et valge värv sinu kodus võimalikult hea välja näeks?

1. Loomulik valgus

Enne toa valgeks värvimist mõtle, kus see tuba päikesevalguse suhtes asub. Põhjapoolsetes ruumides, kuhu keskpäevane päike ei jõua, on valdavalt sinakas-hall valgus. Puhas valge toob ka selle vähese valguse hästi esile, kuid jätab ruumi toonid jahedaks. Selline valge toon sobiks hästi suvisesse magamistuppa, jõusaali või stuudioruumi.

Kui valgetel seintel mõjub sinakas-hall valgus niigi jahedalt, siis talvel suurendab seda jahedust veelgi aknast paistev lumi ja jää. Heaks lahenduseks on valget toonida punase, kollase või oranžiga, et elutuppa soojust juurde tuua. Neuroteadlased on magnetresonantstomograafia (MRT) abil välja selgitanud värvide füsioloogilise mõju — soojad toonid panevad meid päriselt soojust tundma.

Ruumides, mis on keskpäevase päikese poole, on aga nii suvel kui talvel punakas-kollast valgust. Nendes tubades on puhta valge värvi kasutamine igati asjakohane. Valgele võib lisada ka pigmenti, et seinadel tekiks kena helk. Kui aga päikest on toas liiga palju, siis aitab valge toonimine halli, sinise või rohelisega — see muudab valguse mahedamaks.

Seotud lood:

2. Vaade aknast

Näiteks lehispuu akna taga mängib suurt rolli valguse kujundamisel lõunapoolses toas. Kevadel ja suvel, kui puu on lehtes, tekitab see varju ja vähendab päikesevalgust. Sügisel ja talvel, kui päike paistab madalalt, on puu aga lehed langetanud ega varja enam päikest. Talvel on seega hea toonida valget halli või rohelisega, et valgust veidi hajutada. Merevaatega tubade puhul on nutikas sisekliima soojana hoida, kasutades valges värvis pisut ka punase või oranži pigmenti. Külmal ajal mõjub merevaade eriti külmana ja hea tasakaalu loob soe toon ruumi seintel.

3. Valge värv muudab ruumid suuremaks

Kuna valge värv võimendab valgust, siis paistavad sellega ka valged ruumid visuaalselt suuremad. Kui soovid, et tuba tunduks eriti suur, siis kasuta valget, mis on toonitud halli või sinisega. Erinevate suurustega tubadega on veel üks hea nipp! Vali endale sobiv valge värv ja värvi väikseima toa seinad seda värvi. Seejärel vali üks toon tumedam värv ja sellega värvi suuruselt järgmine ruum. Nii võid kõikide tubade seinad pisut erineva tooniga ära värvida, kuid valgus teeb oma töö ja kogu elamine paistab ühtlane.

4. Lisa tekstuuri, et vältida liigset steriilsust

Valge on värvidest puhtaim ja on arusaadav, miks tahetakse kogu ruumi valgetes toonides kujundada. Kui sellega aga üle pingutada, võib mulje jääda liiga steriilne või lausa igav. Sellisel juhul aitab tekstuuri lisamine — näiteks valge laudise kasutamine seinal võib toa piisavalt huvitavaks muuta, et valgete toonidega piirdumine mõjuks stiilselt.

Allikas: Houzz