Londonist Tallinnasse — inglasest melomaani kodu vanas paberivabrikus

 (1)
Londonist Tallinnasse — inglasest melomaani kodu vanas paberivabrikus
Londonist Tallinnasse — inglasest melomaani kodu vanas paberivabrikusFoto: Terje Ugandi

Fahle majas asuva lofti inglasest omaniku jaoks on elamine taaselustatud tööstushoones elustiili küsimus. Seega oli otsus kolida endisest Sprattsi koeratoiduvabrikust Londonis — mis muuseas oli linna esimene industriaalarhitektuuri taassünni projekt — ajaloolisesse paberivabrikusse Tallinnas igati loomulik.

Tööstusromanikast kantud ruumi on aidanud “kodustada” Eestis elav ja töötav, samuti inglasest disainer Peter Sampson (Peter Sampson Design OÜ).

Õnneliku juhuse tõttu tulid Fahle majas tegutsenud reklaamiagentuuri ruumid müüki just sel hetkel, kui praegune korteriomanik pidas plaani Eestisse püsivamalt paigale jääda. Korter põnevaks elukeskkonnaks kohandatud vanas tootmiskompleksis, mis pikemat tutvustamist ilmselt enam ei vaja, oli ideaalne koht, kuhu end sisse seada. 164 ruutmeetri suuruse põrandapinna ja kuue meetri kõrguste lagedega loft oli piisavalt mastaapne, et mahutada ära industriaalisõbrast ja melomaanist omaniku tuhandetest vinüülplaatidest koosnev muusikakogu ning kollektsiooniväärtusega kontserdiplakatite ja kunstikollektsioon.

Kuue meetri kõrguste lagedega, kolme suure akna ja kaunite puitpõrandatega lofti panevad elama kunst, tekstiilid, meeleolukad aksessuaarid ning ennekõike vinüülplaadimängijast tulev muusika.


Seotud lood:

Oranžid detailid
Vinüülide hoidmiseks mõeldud kapi visand oli Peter Sampsoni sõnul esimene asi, mille ta korterisse kavandas ning mille ümber ülejäänud kujundus hargnema hakkas. Kapiustele valiti peremehe polstrite kogust Ameerika plakatikunstniku ja psühhedeelse disaini kuulsuse Wes Wilsoni 1966. aastal valminud kontserdi postri ja reklaamlehe The Sound kujundus.

Köögisaare fassaadid on kaetud puitpindu imiteeriva laminaadiga (Sibu Design); köögitehnika kuulub Siemensi StudioLine’i seeriasse.


Pilkupüüdvast oranžist kapist sai alguse väikeste, kuid tähendusrikaste oranžide detailide jada, mis ilmestavad hallist betoonist ja paekivist seintega megaruumi. Mööda robustseid industriaalseid seina- ja laepindu jooksevad perfektse joonena oranžid elektrijuhtmed, mis saavad alguse samas toonis tööstuslikest harukarpidest. Korteri kõikide dekoratiivsete valgustite — millest suurem osa on 1930.−1970ndatesse kuuluv vintage – juhtmed asendati samuti uute värviliste elektrijuhtmetega (ja nüüdisaegsete valgusallikatega).

Üks vannitoa sein ja saunaruum on kaetud Formica kompaktlaminaadiga. Sauna värvilist valgust saab muuta vastavalt meeleolule. Kivivann Mundo kuulub firma Schönberg valikusse.


Ülipika söögilaua kohal ripub Eesti valgustidisaini esindav teos: Mait Summataveti kohvikule Wabadus kavandatud metall-lühter. Samasse seeriasse kuulub ka magamistoa seinavalgusti. Summataveti valgustid haakuvad vahvalt vanade portselanist elektriisolaatoritega, mis pärinevad hoone ehitusajast ning mis on ruumis vastavalt muinsuskaitsenõuetele kenasti alles hoitud.

Edasi loe ajakirja Diivan mainumbrist. Osta värske number poest või telli www.ajakirjad.ee!