Kümme olulist asja, millele enne puhkusele minekut kodus tähelepanu pöörata


Kümme olulist asja, millele enne puhkusele minekut kodus tähelepanu pöörata
Foto: Shutterstock

Suvi on puhkuste ja väljasõitude aeg ning meie kodu jääb sel perioodil tihti mitmeteks päevadeks (või isegi nädalateks) üksi. Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) õigusosakonna juhataja Urmas Mardi kordab üle mõned põhitõed, et koju naastes oleks elamine samas seisus, mis sealt lahkudes.

Enne puhkusele sõitu:

- Sule korralikult uksed ja aknad. Kontrolli, et enne puhkusele sõitu oleks uksed (sealhulgas rõdu uks) ja aknad korralikult suletud. Ei mingeid tuulutusavasid või avatud õhuaknaid! Tee välisukse lukust pärast lahkumist nutitelefoniga kiire klõps – nii pole hiljem muretsemist, et kas uks ikka sai lukku keeratud.

- Hoolitse selle eest, et elektriseadmed ja kodumasinad oleksid välja lülitatud. Nii mõnigi tulekahju on saanud alguse seinakontakti jäetud mobiiltelefoni laadijast!

- Vaata, et kõik kraanid oleks korralikult suletud ega ükski toru ei lekiks. Mitte mingil juhul ära jäta lahkudes tööle pesu- või nõudepesumasinat!

- Korista külmkapp ja ära jära toitu kööki roiskuma. Palju toidukraami, sh leiva ja piima saab ka sügavkülma panna – vaata EKÜL “Väärtustades toitu” nippe ja soovitusi.

Seotud lood:

- Ära jaga oma puhkust kogu maailmaga! Kuigi ranna- ja palmipildid meeldivad kõigile, pole kurjategijatel just raske välja selgitada, kus sa elad.

- Turva oma kodu: turvalised lukud, koduvalvesüsteemid jms aitavad su kodu kaitsta. Mitmed turvasüsteemid võimaldavad kodus toimuvat ka reaalajas nutitelefoni abil jälgida. Samuti peaks olema sõlmitud toimiv kodukindlustus, mis kataks võimalikud kahjud.

- Ära jäta asju (jalgratast, lapsekäru, pisiasju vms) hoovi, koridori või rõdule. Paiguta asjad turvalisse panipaika.

- Hoolitse, et korteriühistul oleks su toimivad kontaktid. Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt on korteriomanik kohustatud teatama korteriühistule oma olemasolevate sidevahendite andmed, eelkõige telefoninumbri või elektronposti aadressi.

- Vali koduhoidja: see peaks olema keegi usaldusväärne isik, kes peab su kodul silma peal, sel ajal kui ise puhkusel oled. Ta võtab postkastist posti, et täistuubitud postkast kurikaeltele silma ei jääks, samuti kastab vajadusel toataimi ning kui peaks midagi juhtuma, teavitab sind kiirelt ja on vajadusel ühenduses korteriühistuga. Võid paluda koduhoidjal aeg-ajalt kardinaid eest tõmmata, tuld põlema panna või maja ees parklas seisvat autot liigutada – nii ei jää muljet, et korteriomanikud on pikemaks ajaks lahkunud.