Kuidas puhastada erinevate lehetüüpidega toataimi?


Kuidas puhastada erinevate lehetüüpidega toataimi?
Foto: Unsplash

Päikesevalgus on taimede fotosünteesiprotsessis ülimalt oluline faktor — selle käigus saab taim eluks vajaliku energia. Lehtedele kogunenud tolm ei lase taimel korralikult omastada valgust, vett ja süsihappegaasi. Sellisel juhul võib taim jääda sõna otseses mõttes nälga. Kevadise suurpuhastuse käigus tasuks ette võtta ka kõik toataimed. Erinevatele taimedele sobivad aga erinevad puhastusvõtted ning mitte kõik ei armasta värskendavat dušši võtta.

Toataimi puhastades tuleks esmalt määrata taime lehe tüüp ja sellest lähtudes saab teha ka puhastamise meetodi valiku.

Pehmete lehtedega taimed (nt sõnajalad, tiigerlehikud, tõlvlehikud) saab puhtaks pesta dušši all. Seda tasub kindlasti teha pigem hommikul, et õhtuks oleks liigne niiskus ära kuivanud. Lisaks soovitame dušši all taime pestes mullapinna näiteks kilega kinni katta. Sellisel juhul ei lähe taimelt tulev mustus ja parasiidid mulla sisse, mullapind ei vetti läbi ja ka duššinurk jääb puhtam.

Karvaste lehtedega taimi (nt varjukannikesed, sukulendid ja kaktused, sarvsõnajalad) ei maksa duššitada. Neid saab puhastada tolmuharjaga või tolmuimejaga, aga sellisel juhul peab olema hästi nõrk režiim, et taimele liiga ei teeks.

Nahkjate lehtedega taimede puhul (nt kummi-viigipuu, meeldiv monstera, palmid, havisabad) saab kasutada spetsiaalset leheläiget, mis ka tõrjub tolmu. Seda võiks teha umbes kaks korda aastas, mitte tihedamini. Tegevus käib nii, et alguses tuleb taim puhta veega märjaks pritsida ja seejärel paberi või lapiga suurema vee maha pühkida. Lõpetuseks lasta leheläiget niiskele lehele. Muidugi võib kasutada taime pritsimise asemel ka taimede puhastuslappe. Need on enamasti mõeldud küll orhideedele, aga tegelikult võib neid kasutada ka teistele nahkjate lehtedega taimedele.

Seotud lood:

Allikad: Hansaplant, Maakodu

LOE LISAKS:

Kümme suurepärast toataime, mis puhastavad õhku mürgistest ainetest

12 taime, mis sobivad magamistuppa ja aitavad uinuda

TEE ISE │ Kolm lihtsat ja kavalat viisi, kuidas mööblile uus välimus anda