KONTEINERMAJA | Mis on selle head, vead ja hind?

 (2)
KONTEINERMAJA | Mis on selle head, vead ja hind?
Flickr, Angel Schatz

Viimastel aastatel on mujal maailmas ja meilgi üha populaarsust kogumas kaubakonteinerid. Neist on ehitatud kodusid — väiksemaid ja suuremaid -, kohvikuid-restorane jm. Heidame korraks pilgu konteinermajade headele ja halbadele külgede ning uurime, palju üks selline elamine maksab.

Konteinermajade suurused varieeruvad. Mõni on vaid 9-ruutmeetrine, suuremate konteinermajade ühendamisel võib aga luua 130-ruutmeerise kahekorruselise elamise. Mõnes linnas ehitatakse neist ka kortermaju, mis koosnevad sadadest konteineritest, millest igaüks moodustab nii-öelda mikrokorteri.

Miks ometi kasutavad inimesed elamise ehitamiseks konteinermaju? Selgub, et maailmas on ligi 14 miljonit kasutuseta konteinerit ja neist paljud on lihtsalt saadaval. Lisaks pakub omanäolise elamise “legoklotsidest” rajamine paljudele lõbu.

View this post on Instagram

A post shared by Konteineroff (@konteiner_krel) on Oct 13, 2017 at 11:29pm PDT
Seotud lood:


Konteinermaja ehitamine on ka soodsam. Paljud soovivad maja, kuid tahavad sealjuures elamise võimalikult soodsalt kätte saada. Soovitakse, et ka ülalpidamiskulud oleksid võimalikud väiksed. Loodussäästlik rahvas näeb konteinermajade näol ka head taaskasutusvõimalust.

Konteinermajade head küljed

See on juba valmis.Paljud firmad lubavad maja kohale tuua ja kokku panna kümne nädala jooksul. Suurem osa paberimajandusest on juba vabrikus korda aetud ja seetõttu on asja kulg libedam. Kuna konteinermaja pannakse kokku erinevatest konteineritest, siis saab ostja kaasa rääkida majaplaani projekteerimisel.

View this post on Instagram

A post shared by Konteineroff (@konteiner_krel) on Jun 14, 2017 at 10:18pm PDT


Konteinermaja on lihtne transportida ja paigaldada. Kuna konteinereid transporditakse üle maailma, siis saad need tellida ka välismaalt ja kohale jõudes paigaldatakse konteinerid ettevalmistatud vundamendile.

Fikseeritud maksumus. Kuna suurem osa tööst tehakse ära tehakse fikseeritud summa eest, siis ainus varieeruv maksumus on transpordi, paigalduse ja ühenduste eest. Küll aga ei pruugi konteinermaja maksumus tulla odavam tavalise maja ehitamisest.

Taaskasutus. Konteinermaja on omamoodi loodussõbralik lähenemisviis, sest taaskasutatakse juba olemasolevat asja, mis muidu seisaks kasutuseta. Samas ei pruugi see alati olla parim lahendus.

Kuigi konteinermaja saab ettevalmistatud vundamendile kiiresti paigaldada, siis sama kehtib ka moodulmajade kohta, mille osad on samuti eelnevalt tehases valmistatud. Küll aga on konteinermajade eeliseks ülemaailmne transport. Näiteks saab konteinermaju transportida kohtadesse, kus on vilets ehituskvaliteet või piirkondadesse, mis on katastroofidest räsitud ja kuhu on vaja kiiresti inimestele elamisi.

View this post on Instagram

A post shared by Portal da Arquitetura (@portaldaarquitetura) on Nov 11, 2015 at 5:39pm PST


Konteinermajade halvad küljed

Ebaefektiivne taaskasutus. Suurem osa tehases valmistatud konteinermajadest on tehtud konteineritest, mis on mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Enamasti on sellised konteinerid heas korras ja nendel pole roostet ega mõlke. Maha kantud konteinerid on aga märksa halvemas seisukorras, sest neid on aastaid kasutatud ja neil on rohkelt kulumisjälgi. Lisaks koosneb konteiner suuremas osas terasest, kuid maja ehitamiseks pole vaja nii palju terast. Kui taaskasutada ühte konteinerit hoopis terasvarraste tootmiseks, saaks sealt piisavalt terasvardaid, et ehitada 14 teraskarkassiga maja.

Ehituslikud mured. Konteiner on sageli nurkadest väga tugev ja vastupidav, kuid selle katus on nõrk. Tavaliselt on vaja ehitada lisakatus, eriti siis, kui konteinermaja kasutatakse kliimas, kus sajab lund. Teiseks on konteineri seinad konstruktsiooni suhtes tähtsal kohal. Näiteks kui soovid paigaldada aknaid, vajab konteiner lisatuge, sest akna paigaldusel lõigatakse konteineri seinast tükk välja. Kui soovid aga erinevaid konteinereid omavahel ühendada elamise suurendamise eesmärgil, siis tuleb kaks konteinerit omavahel kokku keevitada. Seda ei saa aga teha nurgakohtadest. Lisaks on keevitamine kallis töö.

Mida selle konteineriga enne veeti? Sageli pole võimalik saada teada, mida selle konteineriga, mida nüüd soovid enda elamise ehitamiseks kasutada, enne transporditi. Võib-olla veeti sellega mürgiseid kemikaale.

Suurus ja kuju on konteineri puhul küllaltki ühesugune ja piirab näiteks elamise kujundamisel. Kuna konteiner peab mahtuma ka rongile või rekale, siis enamasti on see küllaltki kitsas. Seetõttu ei mahu sinna enamasti tavasuuruses mööbel või saab seda vaid ühtmoodi paigutada. Tavalise konteineri kõrgus on 2,84 meetrit, mistõttu on peale soojustamist ja juhmete paigaldamist seal küllaltki madal lagi.

Konteinerit on halb soojustada, sest see piklik ja seetõttu pole seda mõistlik seest soojustada. Sageli kasutatakse seesmiseks soojustamiseks aga õhukest kihti isolatsiooni, millel on kõrge soojustakistus — näiteks polüuretaanvahtu. See pole aga siseruumi soojustamiseks just kõige tervislikum variant. Loomulikult võid konteineri ära soojustada ka väljast, kuid siis katad terase soojustusega üle, mistõttu pole sellel enam see välimus. Mõned soovivad konteinermaja just omapärase välimuse tõttu.

Kui palju terasmaja maksab?

Hinnad on väga erinevad. Loomulikult sõltub hind paljuski ka konteinermaja suurusest ja viimistlusest. Näiteks Kanadas ehitas üks mees endale terve elamise ise ja tal kulus kokku 20 000 dollarit ehk ligi 18 000 eurot.

View this post on Instagram

A post shared by Ingrid Maier (@ingridmaierrodriguez) on Jan 26, 2019 at 5:27pm PST


Kui aga tellid terasmaja vabrikust, mis on ette valmistatud ja eeltöödeldud, siis on hind sarnane tavalise maja ehitamisele. Näiteks Kanada firma Honomobo tootevalikus on suurim terasmaja 130-ruutmeetrine ja selle hind on küllaltki krõbe — 393 500 dollarit ehk ligi 346 600 eurot.

View this post on Instagram

A post shared by АСК "СИБСТРОЙ" (@asksibstroy) on May 17, 2018 at 5:06am PDT


Eestis on näiteks autoline.ee lehel müügis 42,5-ruutmeetrine konteinermaja 12 560 euroga ja see tuuakse kohale Ukrainast. Mõni aeg tagasi müüdi ühes kinnisvaraportaalis Harjumaal asuvat 60-ruutmeetrist 2008. aastal ehitatud konteinermaja 49 000 euroga. Veebilehel cocon.life müüakse taskukohaseid konteinermaju ja hinnad algavad 4620 eurost.

Allikas: buildwithrise.com

LOE VEEL:

Konteinerisse kujundatud kodu

18 ägedat konteineritesse rajatud kodu!