Kevadine suurpuhastus: nipid, mille abil kodu kiirelt särama lüüa


Kevadine suurpuhastus: nipid, mille abil kodu kiirelt särama lüüa
Foto: Shutterstock

On viimane aeg võtta ette iidseks traditsiooniks kujunenud kevadine suurpuhastus. Üha kõrgemal taevakaarel särav päike teeb küll tuju heaks, kuid on samas halastamatu, tuues esile kõik vead, millele talvepimeduses silm tähelepanu ei pööranud. Lisaks leidub majapidamises terve hulk töid, mida soovitataksegi teha kord aastas. Et tülikat protseduuri veidigi kergendada, koostasime tubade kaupa töödenimekirja, mis kindlasti kevadel tähelepanu vajavad ja jagame pisut näpunäiteid, kuidas neid mugavamalt teha.

Et mitte pealtnäha võimatu missiooni ees ahastusse sattuda, tasub enne suurpuhastusse sukeldumist paika panna korralik sõjaplaan — varuda puhastusvahendeid, prügikotte ja olla valmis pikaks spordipäevaks. Kõige targem on võtta toad ette ükshaaval, alustades elu- ja magamistoast ning lõpetades köögi ja vannitoaga, mida paraku suurema koristamise käigus kordi kasutada tuleb. Kui on plaan visata minema suuremas koguses vanu asju või mööblit, siis tasubki alustada sellest.

1. Magamistuba

Kui voodipesu on soovitav vahetada iga nädal, siis tekid ja padjad satuvad pesumasinasse oluliselt harvem. Kevadise suurpuhastuse käigus tasub aga magamistuba põhjalikult ette võtta: puhastada tolmust madrats ja kattemadrats, teha pesu tekkidele-patjadele ning piiluda voodi alla.

Seotud lood:

Kasulikke nõuandeid:

  • Patju masinas pestes pista koos patjadega trumlisse paar tennisepalli — nii on padjad pesust tulles mõnusalt kohevad.
  • Et madrats oleks värske ja vaba ebameeldivatest lõhnadest, hõõru madratsile söögisooda. Lase 30 minutit mõjuda ja puhasta seejärel tolmuimejaga.
  • Kui omad aeda või privaatset hoovi, vii madrats paariks tunniks välja päikese kätte tuulduma. Päikesevalgus tapab baktereid ja seeneeoseid. Tolmu eemaldamiseks sobib ideaalselt ka vanamoodne vaibaklopits, millega on õues mugav toimetada.

Samuti tasub pilk heita riidekappi ja veenduda, et seal ei asu aastaid kasutuna seisnud riideid, mis pikapeale ebameeldivalt lõhnama hakkavad. Riided, mida ei ole tükk aega kantud, tasub saata teisele ringile ja tekitada ruumi uute ja põnevate leidude jaoks. Et kapp värske ja lõhnavana hoida ning koid ja putukad kapist eemal hoida, riputa kappi mõned lavendliga täidetud riidekotikesed.