Kas maja saab veel erilisem olla?


Kas maja saab veel erilisem olla?
Foto: Koichi Torimura

Jaapan on teada-tuntud maa põneva arhitektuuri poolest. Jaapanlased on eelkäijad kõikvõimalike tehniliste lahenduste poolest, kuid tehnoloogiaga peab sammu ka majade vormikeel. Noore arhitekti Yuusuke Karasawa sulest on ilmunud maja nimega S-House, mis maailma erinevates arhitektuuriväljaannetes ohtralt kajastamist leidnud.

Maja, kus on 104 m2 paikneb Honshū saare keskosas Saitama linna eramajade rajoonis. Eramu tellija on IT-professor, kes soovis, et maja väljendaks ruumi- ja looduse võrgustikku.

Väljastpoolt vaadates on maja kõrguse poolest justkui kahekordne, kuid selle sisemuses on neli tasapinda.

Siseruumis haakuvad erinevad tasapinnad teineteise külge vahetreppidega. Maja oleks ehitatud justkui valgest kokkuvolditud paberist, kuhu on kääridega sisselõikeid tehtud — paberit lõpuks lahti voltides moodustub sellest kolmemõõtmeline valgeid ribasid täis vorm.

Eramu välisseinad on täies ulatuses klaasist — majas oleva inimese tegevus paistab tänavalt möödujale seega kenasti kätte.

Seotud lood:

Privaatsuse soovides saab siseruumist maja akende ette täies ulatuses tõmmata peegeldusega kardinad, mis võimaldavad majast väljavaadet, kuid mitte vastupidi.

www.yuusukekarasawa.com