Töö tõttu oli ülimalt tähtis kodu asukoht: „Tööpäevad on mul täiesti kaootilised, sisaldades mitmeid töid erinevates kohtades ja nende vahele jääb tihtipeale tundide viisi vaba aega. Siis saab igal puhkehetkel rahulikult kodus toimetada ja seetõttu sobib kesklinnas elamine mulle kõige paremini.”

KAALUTLETUD PLAAN. Hoolikas planeering võimaldas nappidele ruutmeetritele ära mahutada nii esiku-, elu-, söögi- kui ka magamisnurga. Skandinaavialik, sinivalge stiil sai Nelele omaseks mõne aasta eest Helsingis elades. Ilusa saarepuust tööpinna, mis elamisse sooja tunde toob, lasi Nele kööki spetsiaalselt valmistada.


Praeguses korteris ei olnud alguses olemas miskit muud kui vaid kolm lampi laes. Vaid vannituba oli juba nüüdsel kujul valmis. Kujunduskunstniku silmis peitus selles eelkõige suurepärane võimalus ise oma keskkonda kujundada ning kolme kuuga lõi ta endale oaasi, mille nüüd sõbrad tõelise eeskujuna on esile tõstnud.


Valge ja hubane
Võtmesõnad olid Nelele „valgus” ja „hubasus” ning nendest lähtuvad ka tema praktilised ideed. „Et pesa on pisike, on see koht pigem iseendale, aga loomulikult võtan siin meeleldi ka sõpru vastu. Kõige parema meelega põletan viirukit ja kuulan mõnusat muusikat, talvel peavad terves elamises küünlad põlema.”

Nele tõdeb, et valge, skandinaavialik stiil sai talle omaseks ajal, kui elas aastaid tagasi Helsingis. Nii oli loomulik, et ka siinse ruutmeetritelt väheldase ruumi kujundamisel lähtus ta sellest laadist, mis aitab üldilmel avaram paista. Kuna ta on elanud väga erinevas stiilis kodudes, siis seovad nüüdset varasemate elamistega eelkõige sellised klassikalised detailid, mis on sobinud igale poole. Suuremad esemed, mis eelmistesse kodudesse soetatud, on hoiul panipaigas, sest stiilid on praegusega võrreldes liialt erinevad. Ideid, mida kunagi veel võiks rakendada, on Nelel palju ja võib arvata, et kui ta ükskord uude kohta kolib, lähevad käiku juba uued ideed, tõdeb naine naerdes sellise kiusatuste rohkuse üle. Siin on ta suutnud nendega siiski väga tasakaalukalt toime tulla.

Väike esik mahutab kingariiuli ja lihtsa nagi.


Ideedepuuduse all pole tänapäeval võimalik kannatada, kinnitab ta. „Ideede hankimine on nii lihtsaks tehtud, kõik on internetis olemas! Õhtuti istun Pinterestis ja vahel unustan ennast sinna tundideks!” Vaimusilmas planeerib ta siingi juba ideedest pulbitsedes ümberkujundust.

Plaan loogiliseks
Algse plaani põhjal oli ruumi praegusse magamisnurka kavandatud hoopis garderoob ja voodi pidi asuma akende all, diivani ja diivanilaua asemel. Nelele ei tundunud see kuidagi loogiline: „Tahtsin, et magamiseks jääks ikkagi eraldatud nurgatagune. See on ju kõige mõnusam ja hubasem koht kodus.” Nii otsustas ta plaani ümber tõsta ja tähistas selleks maalriteibiga kõigepealt põrandal voodi, kappide, söögilaua, diivani jm mõõtudele vastavad jooned, et saada ülevaade, kuidas midagi paigutada õnnestub.

Nele paigutas voodi varem garderoobile mõeldud nišši, mis moodustab nüüd omaette magamisnurga. Niši seinad on plaanis ka tapeediga muust ruumist eristada. Värvikaid sisustusdetaile on Nele leidnud ka kohalikest äridest. Punase tooli on nüüdseks välja vahetanud ehe puupakk ja ühe tooli plaanib ta hoopis siniseks värvida. Lõbus tikanditega lambivari on pärit Ikeast.


Kui varem ei olnud korterisse köögiosa üldse kavandatud, siis uue plaani järgi mahtus seegi loogilisse asukohta. „Isegi imestan, et suutsin sellise pisikese pinna peale ära mahutada kõik vajalikud alad: esiku-, köögi-, elu- ja magamisnurga,” on ta põhjalikuma planeerimisega rahul.
Eelarvet iseloomustab Nele sõnadega „nii soodsalt kui võimalik ja nii kallilt kui hädavajalik”. Selge on seegi, et piiratud võimalused sunnivad hoopis leidlikumalt lahendusi otsima. Vaid üksikud detailid on siin emotsionaalsed leiud, mis pärit kohalikest äridest. Hinnavõrdlus pani ta mööblit otsides Soome suunas vaatama ja siia ostetu on suuresti pärit Ikeast.

Akendest avanevad võluvad vaated maja ümbritsevale aiale.


Kunst on kõikjal
Eesti parimate õpetajate käe all jumestust õppinud Nele tõdeb, et tema töögi on kunst, mida ei ole võimalik lihtsalt selgeks õppida, vaid tuleb endas pidevalt arendada. Nii on tal tulevikus kavas seda ka välismaale õppima minna. Aga kui varem olid ta mõtted kunstiõpinguist üsna kaugel, siis nüüd on kujundusteema eri küljed talle tõeliselt hingelähedaseks saanud. „Pole võimatu, et ühel päeval saab sellest minu teine elukutse,” on ta praeguseks haaratud kaasa ümbritseva keskkonna kujundamisest.

Kindel on see, et teritatud pilk aitab leida väikeseid naudinguid, et argipäeva ning elu värvikamaks muuta.

Lugu ilmus ajakirja Kodu & Aed juuninumbris. Osta värske number poest või telli www.ajakirjad.ee!