Jõulutähe päev | Kust kaunis piimalill pärineb ja miks ta jõulude ajal nii popp on


Jõulutähe päev | Kust kaunis piimalill pärineb ja miks ta jõulude ajal nii popp on
Annie Spratt / Unsplash

Jõulutähe päevaga, mida tähistatakse 12. detsembril, hoitakse au sees populaarset punast taime, mida jõulude ajal tihti näha saab. Kust jõulutäht ehk kaunis piimalill (Euphorbia pulcherrima) pärineb ja miks teda jõulude ajal nii palju kasutatakse?

Jõulutähe päeva ajalugu

1480. aastal ehiti Aztecide`i kuninga Montezuma mälestuseks tema palee jõulutähtedega. Sealsed inimesed kasvatasid taime teadmisega, et see on jumala kingitus neile. Lisaks oli jõulutäht meeldetuletaja sellele, mis ohverdusi pidid Azteci jumalad tegema, et universumi luua.

Azteci inimesed kasutasid jõulutähe mahla palavikualandajana. Taime lehti kasutati värvi tegemiseks.

17. sajandil, kui konkistadoorid Mehhiko vallutasid, sai jõulutäht osaks kristlikust tseremooniast. Seda kasutati Kristuse sünniloo juures. See oli ka aeg, millal paljud legendid taime nime kohta alguse said.

Peale seda, kui Joel Roberts Poinsett taime 1828. aastal taasavastas, muutus see botaanikute seas väga populaarseks. Botaanik Wilenow andis aastal 1833 taimele nime euporbia pulcherrima. Juba mõned aastad hiljem nimetas William Hickling Prescott taime ümber poinsettia pulcherrimaks. Seda tegi ta Joel Roberts Poinsetti mälestuseks.

Seotud lood:

Kuidas jõulutähe päeva tähistatakse?

Jõulutähe päeva tähistatakse Mehhikos taime esitlemisega 12. detsembril Dia de le Virgenis. Ameerika Ühendriikides toimuvad mitmed paraadid, kus jõulutähte Joel Roberts Poinsetti mälestuseks esitletakse.

Meil on ta klassikaline armastatud jõulutaim, mis sobib igasse koju. Punase kõrvale on aretatud mitmeid värvitoone.