Häid nippe, kuidas muuta kodu helikindlamaks


Häid nippe, kuidas muuta kodu helikindlamaks
Foto: Shutterstock

Linna keskmes elamine võib olla vägagi mugav ja nauditav — kõik asub kodule lähedal, transport vohab ning alati on midagi teha. Kui maja pole aga ehitatud just kõige helikindlamatest materjalidest, võib linnamelu pikapeale närvi üsna mustaks ajada.

Olgu see siis õuest tuppa imbuv automüra või hoopis maja pealt kostuv kingaklõbin, müraprobleeme on võimalik lahendada ka võrdlemisi lihtsate ning rahakotti mitte lõhki ajavate nippidega. Siit leiad mõned head nipid.

1. Uste tihendamine

Koridorist tuleva müra vähendamiseks oleks mõistlik tihendada esiuks kummist tihenditega, mis lisaks mürale aitavad ka korterisse talveperioodil sisse tikkuvat külma õhku eemal hoida. Eluruumides sees olevate uste tihendamiseks võib kasutada samasuguseid kummist tihendeid, nagu esiuksel, kuid võib ka valmistada ise odavama variandi väikeste padjakeste näol.

2. Ukse katmine kardinatega

Uste ette paksude kardinate paigaldamine annab uksele juurde lisakihi, mille tõttu on helil raskem tuppa siseneda. Tavalised pimendavad kardinad ei ole just kõige efektiivsem variant toa helikindlustamiseks, kuid on kindlasti üks odavamatest. Ukse ees olevate kinnises asendis kardinatega on tuba juba tunduvalt vaiksem.

Seotud lood:

3. Helide peelgeldumise vähendamine

Isegi, kui helid pääsevad tuppa, võimendab ruumis üleüldist müra tunduvalt heli peegeldavate pindade olemasolu. Helide peegeldumise vähendamiseks tuleks katta põrandaid, seinu ja vajadusel ka lagesid pehmete, heli endasse imavate materjalidega. See pehmendab ruumis endas tekkinud helide tugevust ning neelab endasse samuti õuest ja läheduses olevatest ruumidest tulevat lärmi.

4. Seinale raamaturiiuli lisamine

Kui seinad sattusid uues kodus olema liiga õhukesed ning naabrite toimetusi on pidevalt ruumi ühest küljest läbi kuulda, saab seina n-ö paksemaks muuta seinasuuruse raamaturiiuliga. Kui riiuli servad jooksevad kõik tihedalt vastu külgnevaid seinu, põrandat ja lage nii, et nende vahele ei jääks õhuvahesid, muutub naabritelt tulev heli kõvasti pehmemaks ja summutatumaks.

5. Vaiba paksendamine

Tihti otsustatakse lärmakas kohas elades parkettpõrandale panna vaip, et summutada veidi õuest tulevat müra, mis muidu peegeldaks kiirelt tugevast materjalist põrandalt tagasi. Vähemtuntud nipp on aga lisada vaiba alla tihedast materjalist vaipa paksendav polster. Polstri lisamine suurendab tunduvalt vaiba põhieesmärki ning tüütud helid ruumis on märgatavalt vähenenud. Kui aga põrandate paigaldamine on alles ees, siis tasub tekitadapõrandakatte alla isolatsioonikiht. On olemas spetsiaalseid villasid ja isolatsioonimaterjale. Kui sentimeetreid selleks väga palju antud pole, aitab mõnevõrra heli summutada ka õhem korgipuust kate.

6. Akustilised paneelid

Akustilised paneelid on tekstiilikiust või mõnest muust tugevast helitõrjuvast materjalist valmistatud paneelid, mida saab kinnitada seintele, ustele või lagedele, et vähendada heli sisse tungimist teistest ruumidest. Kuigi paneelid on rahakotile kõvasti nõudlikum variant kui uste ette tavaliste pimendavate kardinate paigaldamine, on see kindlasti kordades efektiivsem ning ka esteetilisem. Eriti levinud on taolised lahendused hotellides. Kui magamistuppa kostuvad kõrvalkorteri helid, tasub paneele kindlasti kaaluda - lisaks vaiksemale ruumile loovad need ka visuaalselt põneva atmosfääri.

7. Helikindlad kardinad

Helikindlad kardinad on toa helikindlustamise eesmärgiks eraldi disainitud kardinad. Kuna need on üsna raskest materjalist valmistatud, püsivad need tihedalt vastu seina, et helil poleks võimalust seina ja kardina vahele jäävast vahest läbi pugeda, mis tavaliste ruloode puhul tihti juhtubki.

Allikas: The Spruce