FOTOGALERII: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näeb merevaatega disaini


FOTOGALERII: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näeb merevaatega disaini
Foto: Priit Simson

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avati hiljuti näitus “Roundabout Baltic”, mis toob publikuni kaasaegset disaini Eestist, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Poolast, Rootsist, Soomest ja Taanist. Kui tihti peatuvad näitused mõnel uurimuslikul teemal, siis selle näituse näol on tegu ülimalt lihtsa ja kergesti hoomatava väljapanekuga, mis kõnetab ilu, loodust ja argiseid asju.

Tegemist on jutustava näitusega, mis ei püüa vaatajale midagi tõestada. Pigem räägib näitus mõtlemis- või nägemisviisist, mis ühendab Balti mere äärsete riikide disainereid ja nende loomingut. Väljapaneku hulgas on nii mööblit, keraamikat kui ka sisustusaksessuaare ning valdavalt domineerivad naturaalsed materjalid.

„Näitus on sündinud isiklikel põhjustel. Alguses olid kogemused reisidelt. Või midagi raskeski tabatavat. Muljed. Märkasin reisides, et on koht, kus ma tunnen end nagu kodus. Kohad, mida ma ei peagi tundma õppima, sest nad on arusaadavad isegi kui ma seal varem ei ole olnud. Varasemast tuntud vaated, värvi- ja vormikombinatsioonid, mis tundusid tuttavad. Ajaga olen mõistnud, et see äratundmine tekib paikades, mis on seotud merega. Balti merega. Mitte alati ja ainult seal aga siiski oli see nii ilmne, et hakkasin mustrit otsima“, kirjeldab näituse kuraator Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Näitusele on koondatud üle 40 disaineri. Eesti disaineritest on esindatud Mare Kelpman, Toivo Raidmets, Raili Keiv, Annike Laigo, Johanna Tammsalu ja Derelict Furniture.

Seotud lood:

Näitus jääb avatuks kuni 28. detsembrini 2016.