FOTOD │ Päikesepaneelidega ökokodu, mis võlub trendikalt maalähedase sisekujundusega


FOTOD │ Päikesepaneelidega ökokodu, mis võlub trendikalt maalähedase sisekujundusega
Foto: Villa Element

Villa Element on ökoloogiline päikesepaneelidega puitmaja, mis valmis tänavuseks Soome elamumessiks. Selles kodus on end sisse seadnud noor kolmeliikmeline perekond.

Varem 56-ruutmeetrises korteris elanud Iida ja Ville unistasid luua päris oma kodu. Asukohaks valiti Kouvola, kus tänavuseks Soome elamumessiks arendati välja uus elamupiirkond. Nutikalt kasutati ära koha eripära, sest toimus mess ju ajaloolises paigas — endise sõjaväe õppekeskuse ja kasarmu alal. Seal oli palju mahajäetud hooneid, mis inspireerisidki just olemasolevat ära kasutama, et anda vanale uus elu. Siia kerkis ka Villa Element.

Foto: Timo Tuviala, Tavaton Media

Noorte majaomanike eesmärk oli ehitada oma unistusi järgides kodu, mis kestab kaua ja peab ajale vastu. Seda on silmas peetud nii materjali- kui ka disainivalikuid tehes. Materjalid on kestvad, kergesti hooldatavad ja disain ning värvivalik on neutraalsed.

Iga ruutmeeter arvel

Seotud lood:


Ruutmeetreid on arhitekt Päivi Kasurineni projekteeritud ühekorruselises majas parasjagu. 135 ruutmeetrile mahuvad kolm tuba, köök, saun ja garaaž-panipaik. Kodu on planeeritud nii, et iga ruutmeeter on hästi läbi mõeldud ja poleks kasutut pinda.

Moodulitest kokku pandud


Villa Element koosneb moodulitest ja on selle järgi saanud ka oma nime. Maja tootis Elementit-E Oy ja see toodi krundile kolmes osas. Kaks olid elupinnad, kolmanda mooduli moodustasid garaaž ja kelder. Kogu maja ja suur osa interjööri planeeringust tehti valmis tehases. Isegi köök oli juba sees. Ainus asi, mis tuli kohapeal valmis ehitada, oli kamin koos küpsetusahjuga.

Foto: Timo Tuviala / Tavaton Media

Kui maja oli kohale toodud ja maha tõstetud — selleks kulus vaid päev –, siis oli vaja moodulid omavahel ühendada, samuti tehti kohapeal lokaalsed ühendused: elekter, kanalisatsioon ja vesi. Kohapeal võttis lõplik valmimine koos viimistlustöödega aega paar kuud. Elementit-E Oy omanik Veli Hyyryläinen ütles, et kui tavaliselt kulub neil tehases 400 ruutmeetri ehitamiseks nädal, siis seekord läks aega ligi kuu — tegu ikkagi erilahendusega. Maja toetub terastorude peal olevale terasraamile, nii ei pääse niiskus liiga tegema. Keskküttega B-enerigaklassiga eramus on vesipõrandaküte ja katusel asetsevad päikesepaneelid, mis püüavad maksimaalse koguse päikest ning on elamise kütmisel väga ökonoomne lahendus.

Hubane sisekujundus


Interjöör on helge ja avar. Sisearhitekt Satu Liljeqvist tegi selle projekteerimisel suurt koostööd omanikega, just nii sündis parim tulemus. Kogu elamises on tunda looduse lähedust. Läbivaks materjaliks on tubades kuusepuit. Magamistoa sein on justkui tellistest laotud, kuid tegelikult on needki kuusepuidust paneelid. Mööbel on peamiselt pärit ISKU mööblikaubamajast.

Foto: Timo Tuviala / Tavaton Media

Et avaras ja kõrgete lagedega kodus oleks veelgi hubasem ja mõnusam, on kasutatud akustikapaneele (Art4u.fi). Need on head kõrgetes või sellistes ruumides, kus on palju seina-põranda-mööblipinda, kuid vähem kardinaid, vaipasid ja pehmet mööblit. Kaunilt kujundatud akustilised paneelid mõjuvad elamises kui kunst. Pilgupüüdjaks on kuusepuidust tehtud mosaiik, mis sümboliseerib samuti looduse võidukäiku.

Foto: Timo Tuviala / Tavaton Media

Terviklik õueala


Aias on samuti kogu ruumikasutus hoolikalt läbi mõeldud, selles oli abiks aiadisainer. Puidust terrassile pääseb maja igast küljest. Terrassi kujundamisel on kasutatud Soome firma ISKU ja Rootsi firma Brafab tooteid. Õues saab avaral terrassil nautida jacuzzi’t — koduspaa on omast käest võtta, nii soojal kui ka külmal ajal on seal mõnus aega veeta. Õuevalgustus on terrassil reguleeritud liikumisanduritega. Õuealale mahub ka lapsele ehitatud puidust mängumajake. See on moodne kodu, kus on hubane ja mugav olla igal pereliikmel.

Foto: Timo Tuviala / Tavaton Media

Vaata rohkem pilte galeriist: