Ettevaatust, tapeet! Kas teadsid, et teatud tüüpi seinakatted sisaldavad surmavalt ohtlikke raskemetalle?

 (5)
Ettevaatust, tapeet! Kas teadsid, et teatud tüüpi seinakatted sisaldavad surmavalt ohtlikke raskemetalle?
Foto: Shutterstock

Ohtlikud mürkained ei satu meie kodudesse ainult vänge kodukeemia kaudu. Kõige suuremaks kurjajuureks toksiliste ainete koduõhku eritumisel on hoopis pealtnäha süütu tapeet, millest on leitud mitmeid tervisele ohtlikke raskemetalle.

Keskkonnateadlikkuse tõstmisele orienteeritud Ecology Center Ameerika Ühendriikides viis läbi laiahaardelise uuringu, kus võeti vaatluse alla enam kui 1000 sorti erinevaid põrandakattematerjale ja 2300 erinevat tüüpi tapeeti. Uuringu tulemustest selgub, et suur osa nendest toodetest sisaldab rohkelt raskemetalle ja teisi ohtlikke aineid — teiste seas pliid, kloori, broomi, kaadmiumit, arseeni, elavhõbedat, tina ja ftalaate.

Raskemetallide mõju organismile on aastakümnete jooksul küllaltki põhjalikult uuritud. Teatavasti häirivad nad paljude ensüümide tööd ning põhjustavad mitmeid degeneratiivseid patoloogiaid — tunnetuslike protsesside nõrgenemist, Alzheimeri ja Parkinsoni tõbe, skleroosi, epilepsiat, aga ka kasvajaid, astmat, allergiaid jne. Väga oluline on teada, et mitme raskemetalli samaaegne esinemine kehas suurendab nende toksilist toimet veelgi.

Kuidas aga leida sadade tapeetide seast kõige tervisesõbralikum? Lahenduseks on PVC ehk polüvinüülkloriidist tapeetide vältimine. PVC mis on laialdaselt kasutatav termoplastiline polümeer ning koguni üle 50% kogu maailma toodangust leiab kasutust just ehituses ja viimistluses.

Seotud lood:

Uuringu järgi on PVC baasil tapeetidest ja põrandakatetest kuni 3000% suurem tõenäosus leida raskemetalle ja toksilisi aineid kui PVC vabadest pabertapeetidest ning bambusest või puidust tehtud viimistlusmaterjalidest. Ka linoleumi hinnati turvaliseks materjaliks, millest ei eraldu raskemetalle.

Kuigi teoorias võib olla lihtne soovitada PVC-d sisaldavatest tapeetidest kaarega mööda käia, siis reaalsuses ei ole asi nii lihtne. Väga paljud tootjad armastavad oma tapeetidele lisada polüvinüülkloriidi, sest see muudab tapeedi kriimustustele ja muudele välistele teguritele palju vastupidavamaks.

Allikas: Inhabitat.com

LOE LISAKS:

Seitse põhjust, miks tuua koju rohkem toataimi

Kuidas vältida põhilisi vigu, mida kodus ise mööblit värvides tehakse

Sisustusaksessuaarid, mis peaksid sisekujundajate arvates keelatud olema