Eestlaste jõulud välismaal: Taanis on põhiaksessuaarideks punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lipukesed

Vaata videost, kuidas valmistada punutud südameid!
Eestlaste jõulud välismaal Taanis on põhiaksessuaarideks punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lipp
Eestlaste jõulud välismaal Taanis on põhiaksessuaarideks punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lippFoto: Liisi Tagaküla

Taanis on kodu ja kodu kaunistamine pühade ajal väga olulised. Kui ilmad muutuvad külmemaks ja vihmaseks, siis veedavad taanlased enamiku ajast toas ja naudivad hygge`t. Seda ei ole võimalik otseselt tõlkida, aga see tähendab midagi õdusat ja mugavat ning on sellele laiuskraadile väga vajalik ja iseloomulik, et külm ja pime aeg üle elada. 8 aastat Taanis elanud Liisi Tagaküla räägib lähemalt.

Kui uurida, mille poolest erinevad eestlaste ja taanlaste jõulud, siis põhierinevusena toob Liisi esile selle, et jõulud algavad Taanis kuu aega või rohkemgi varem. Sel aastal olid jõulukaunistused väljas juba enne halloweeni. 


Ametlik jõuluaeg algab esimese advendiga ja tavaliselt ostetakse koju neljast küünlast koosnev komplekt või kalendriküünal, mida põletatakse veidi iga päev.


Jõuluõhtul, 24. detsembril on traditsioon, et terve pere tantsib ja laulab ümber kaunistatud kuuse, isegi kui kõik lapsed on juba suured. Enamasti eelistatakse päriskuuske tehiskuusele.

Seotud lood:

Põhiaksessuaarideks on punutud jõulusüdamed, tähed ja Taani lipud. Pärimuse järgi leiutas punutud jõulusüdamed tuntud Taani kirjanik H. C. Andersen.

Jõulutoitudest süüakse sea-, pardi- või hanepraadi, kõrvale punase kapsa ja karamellistatud kartulitega. Magustoiduks on riisipuding (ris a la mande), mille sisse peidetakse terve mandel ja see õnnelik, kes leiab mandli, saab mandlikingituse — tavaliselt on selleks martsipanipõrsas. Magusroana süüakse ka æbleskiverit tuhksuhkru ja maasikamoosiga.

God Jul!

Homme saate lugeda, kuidas kulgevad eestlaste jõulud Maltal.