Eestlase kodu Taanis: Taaskasutus on moes ja valged seinad peavad olema


Eestlase kodu Taanis: Taaskasutus on moes ja valged seinad peavad olema
Foto Marian Kivila

moodnekodu.ee käis külas kahel Taanis elaval eestlasel, et uudistada, kuidas mõjutab maailmakuulus Taani disain eestlaste kodude kujundamist võõrsil. Kopenhaagenist paarikümne minuti autosõidu kaugusel Hillerødis asub meditsiinitöötaja Krystyne kodu, mis on sisse seatud kolmest korterist koosnevasse ajaloolisesse telliselamusse.

Avara ja valgusküllase korteri sisukujunduse autor on korteriomanik ise ja suurem osa mööblist on oma kätega oskuslikult restaureerinud. Krystyne sõnul on Taanis heaks tavaks, et korterit müües või üürikorterist välja kolides värvid seinad valgeks. Nii ongi enamiku taanlaste kodud minimalistlikud ja valged. Krystynegi jäi truuks kohalikule tavale ja stiilile.

Foto: Marian Kivila

Erilist tähelepanu on pööratud valgustitele. Avarat esikut kroonivad teesõeltest ja metallist valmistatud Madame Filou lambid Saksamaalt.

Seotud lood:

Sisustusesemed ja -aksessuaarid on valdavalt üles korjatud Taanis neli korda aastas toimuvatelt vanakraamipäevadelt, kuhu naabruskonna inimesed oma üleliigse kraami tänavale jätavad. Lisaks armastab Krystyne külastada vanakraamipoode ja anda vanadele esemetele uus elu.

Foto: Marian Kivila

Elutuba ehib halliks värvitud kapp, mis on uuenduskuuri käigus saanud kaasaegsed uksenupud.

Foto: Marian Kivila

Magamis- ja elutoa tagumisse seina on aktsendiks lisatud tagasihodlik, mööbli ja tekstiiliga harmoneeruv tapeet.

Foto: Marian Kivila

Öökappidena on kasutatud hõbedaseks võõbatud vanamööblit ja Krystyne töökohalt psühhiaatriahaiglast mahakantud metallriiulit.

Foto: Marian Kivila
Foto: Marian Kivila

Skandinaavia stiilis vannitubades laialt levinud lihtsad valged kahhelplaadid on saadud kaasavaraks eelmiselt korteriomanikult. Vannituba ilmestavad uue elaniku päritolule viitavad detailid. Söögitubagi on hele ja lihtne.

Foto: Marian Kivila

Aeda on kujundatud mõnus istumisala.

Foto: Marian Kivila

Järgmisel nädalal toome teieni veel ühe eestlase elamise Taanis — modernsemas võtmes Kristi Maire kodu!