Esimese köögi planeerimise ebapraktilise näite saan tuua isenda köögist, mis sai soetatud koos eluasemega aastaid tagasi. Tol hetkel polnud köögimööblil käepidemeid. Sai tellitud erilahendusega puidust kapinupud. Sahtlitele paigutasime need keskele. Kapiustele sai visuaalselt kaunima tulemuse jaoks pandud kapinupud samuti keskele. Kööki kasutama hakates selgus, et see oli viga. Äärmiselt ebamugav on kapiust avada, kui käepide asub ukse keskel. Kapinupp peab alati asuma seal ukse servas, kust kappi avatakse. Visuaalselt kauni tulemuse saamiseks sellises olukorras pane kapinupud kasvõi ukse ülemisse ja alumisse serva. Kaks või enam sarnast asja on juba harmoonia. Üks on erand ja paistab silma.
Foto: Hiie Härm

Teine näide — moodne kõrgläikega köögimööbel, ilma käepidemeteta disain. Köögimööbli alumises osas on laiad sahtlid, ülemisse osasse soovib klient ülesklapitavaid kapiuksi, kuid ilma käepidemeteta.
Uste avamine pole probleem. Sellistel juhtudelt tehakse kapiuksed pisut korpusest pikemad või siis lõigatakse kapipõhja pisut tagasi, et tekkivast praost sõrmed sisse pista ning kapiuks lahti tõmmata. Tavaliselt pole küljele avanevate kappide puhul ka sulgemine probleem — kapiukse saab kasvõi hooga kinni lükata, kuna spetsiaalsed kapihinged pehmendavad lööki ning uks sulgub vaikselt.
Ülesklapitava ukse puhul tuleb reaalselt kapiuksest kinni võtta ja seda allapoole tõmmata, et uks saaks seejärel ise kinni liikuda. Kui sellisel kapiuksel puudub käepide, on seda sulgeda äärmiselt ebamugav — siledast kapiuksest sõrmedega kinni haarates ja teda allapoole tõmmates. Lisaks määrdub ja kulub kapiuks sellise kasutamise korral kiiresti.
Ebapraktiline lahendus. Foto: Shutterstock

Mitu lahendust: üks variant on panna kõikidele ülemistele kappidele stiilsed käepidemed. Teine variant on panna kappidele äärmiselt minimalistlikud ukseserva kinnituvad liistak-käepidemed. Kolmas variant on kasutada elektrilist süsteemi, kus kapiuks avaneb ja sulgub nupule vajutusega.
Foto: Algis Laane

4. Köögitehnika ostmine jäetakse hiljemaks
Köögi planeerimine peab kohe algul sisaldama ka köögitehnika läbi mõtlemist. Kas valida integreeritav või eraldiseisev tehnika; ühe või kahe uksega külmik; kapi sees paiknev või eraldiseisev õhupuhastaja; 45 cm või 60 cm laiune nõudepesumasin.