13 asja, mida mitte mingil juhul tolmuimejaga puhastada ei tasuks

 (7)
13 asja, mida mitte mingil juhul tolmuimejaga puhastada ei tasuks
Фото: Unsplash

Tolmuimeja näol on tegemist tõhusa abimehega, kuid seda mitte igas olukorras. Nimelt leidub terve rida asju, mis mitte mingil juhul tolmuimejasse sattuda ei tohiks. Väga peened tolmuosakesed või niiskus võivad tolmuimeja mootorit jäädavalt kahjustada.

1. Kohvipaks

Kui kohvipaks kukub maha, siis ära haara mitte tolmuimeja, vaid harja järele. Kuigi poolniisket ollust on ka harjaga keeruline puhastada, siis tolmuimeja mootorile kujutab kohvipaks tõsist ohtu. Lisaks võib kohvipaks ära ummistada filtri.

Фото: Pixabay

2. Niiskust sisaldavad toiduained

Kui maha pudenenud kuivained võib südamerahuga põrandalt ära tõmmata, siis ettevaatlik tasub olla toiduainetega, mis sisaldavad kasvõi vähesel määral niiskust. Põhjus sama, mis kohvipaksugi puhul — niiskus kahjustab tolmuimeja filtrit ja mootorit.

Фото: Pixabay

3. Toataimede ja närtsinud lillede kuivanud õied ja lehed

Toataimede kuivanud osad võivad väga lihtsalt tolmuimejat ummistada ning parimal juhul on tulemuseks tuntavalt kehvem tõmme.

Seotud lood:

Фото: Pixabay

4. Tuhk

Tulekoldest maha pudenenud tuhka tolmuimejaga koristades võid saada hoopis vastupidise tulemuse. Nimelt koosneb tuhk imepeenetest osakestest, mis õhuvahetuse käigus läbi tolmuimeja ruumi tagasi paiskuvad. Et tuhk mööda elamist laiali ei kanduks, on seda kõige parem koristada niiske lapi või majapidamispaberiga.

Фото: Pixabay

5. Ehitustolm

Nagu ka tuhk, koosneb ehitustolm imepisikestest osakestest, mis ruumi tagasi paiskuvad. Krohvi-ja pahtlitolm on ohuks ka tolmuimeja mootorile, saepuru aga ummistab suure tõenäosusega ära tolmuimeja filtri. Kui plaanid suuremat remonti, tasub soetada või rentida spetsiaalne ehitustöödeks mõeldud tolmuimeja.

Фото: Pixabay

6. Sendid ja mündid

Kindlasti tasub enne diivanialuste ja nurgataguste puhastamist veenduda, ega seal juhuslikult sente ei vedele. Metallist mündid võivad end suruda läbi tolmuimeja tolmukoti otse mootrorisse ja seda kahjustada.

Фото: Pixabay

7. Kõikvõimalikud vedelikud

Kui sul ei ole just spetsiaalne tolmuimeja, millega vedelikke imeda, siis väldi vee sattumist tolmuimejasse iga hinnaga, sest vesi on tolmuimeja jaoks kindel surm. Ja loomulikult ei tasu elektriseadmeid märjas keskkonnas kasutades ka oma elu ja tervist ohtu seada. Ka vannituba koristades tasub veenduda, et põrandale ei ole eelnevalt sattunud vett.

Фото: Pixabay

8. Pikendusjuhtmed ja pistikupesad

Pistikupesad on küllaltki keeruliselt puhastatavad kohad ja tolmuimejaga nende puhastamine võib tunduda ainuvõimalik lahendus. Tegelikkuses võid vaakumiga hoopis pistikupesa ennast kahjustada ja olulised ühendused tahtmatult lahti tõmmata.

Фото: Pixabay

9. Kosmeetika

Puudritolm, põrandale tükkideks kukkunud põsepunad või lauvärvid tuleb kokku pühkida niiske lapi või majapidamispaberiga, aga mitte mingil juhul tolmuimejaga. Nimelt sisaldavad nad erinevaid õlisid ja rasvu ning ülipeeneid mikroosakesi, mis kujutavad ohtu tolmuimeja filtrile.

Фото: Pixabay

10. Muld

Niiske muld kujutab ohtu mootorile, kuid ka läbikuivanud mulda ei tasuks püüda tolmuimejaga vaiba seest kätte saada. Tõenäoliselt hõõrud tolmuimeja otsikuga mulla vaid palju sügavamale vaiba sisse.

Фото: Pixabay

11. Juuksed

Kui põrandale on sattunud üksikud juuksekarvad, on muidugi mõeldamatu neid enne tolmuimejaga imemist kokku korjata. Kui aga ees on suurem juuksuritöö ja lõikad juukseid otse põrandale, siis on soovitav kasutada selleks tolmuimeja asemel harja. Põhjus lihtne — juuksekarvad on kõige levinumad tolmuimeja ummistajad.

Фото: Pixabay

12. Suured klaasikillud

Kui klaas läheb katki, siis on soovitav selle koristamisele harjaga läheneda ja vaid viimased peened osakesed tolmuimejasse imeda. Teravad ja suured killud võivad masinat seestpoolt lõhkuda.

Фото: Pixabay

13. Paberiosakesed

Vaiba seest peent paberipudi kätte saada võib olla tõeline nuhtlus, kuid kui soovid tolmuimejat ummistustest säästa, siis tuleks töö pisikese harjakesega või käsitsi ette võtta.


Allikas: Reader’s Digest

LOE LISAKS:

Viis peamist viga, mida akende pesemisel tegema kiputakse

15 nutikat viisi, kuidas majapidamises hambaharja kasutada

Kodu korda! Kümme imelihtsat koristusnippi, millele kulub kõige rohkem 15 minutit