FOTOD | Vaata suurejoonelisi maju ja kortereid, mis maksavad üle miljoni euro

 (1)
FOTOD | Vaata suurejoonelisi maju ja kortereid, mis maksavad üle miljoni euro
Foto: kollaaž

Vaatasime ringi kinnisvaraportaalides ja uurisime, millised on Eesti kallimad ja pilkupüüdvamad müügis olevad korterid ja eramud. Traditsiooniliselt asub suurem osa kallimat kinnisvara Tallinna vanalinnas või vaiksetes mereäärsetes piirkondades pealinna külje all. Kasvamas on aga ka küllaltki uus nišš — suured ja uhked korterid kesklinnas paiknevates uusarendustes.

1. Tallinna vanalinna vanim elamu, 139,5 m2, 1 500 000€

1230.aasta paiku ehitatud dominiiklaste kloostri priori elamu — Mauritiuse maja — on Tallinna vanalinna vanim elumaja. Nime on hoone saanud Tallinnast pärit munk Mauritius de Revalia järgi, kelle näol oli tegemist 13.sajandi filosoofi, Tallinna dominiiklaste kloostri priori ja esimese Eestimaalt pärit õpetlasega.

Professor Juhan Maiste on nimetanud seda hoonet Eesti ja kogu Põhja-Euroopa üheks tähtsamaks kultuurimälestiseks. Hoone varasemad ehitusosad ulatuvad tagasi kloostri rajamise aega 13.sajandisse. Säilinud on 13. sajandist pärit ehituskehand, esimese korruse uste ja akende raidraamid ning talalage toetavad kivikonsoolid. Ümarkaarse võlvlaega kojast algab müüritrepp, mis teise korruse tasapinnal läheb üle müürisiseseks kitsaks astmelise laega keerdtrepiks. Esimese korruse tammevooderdusega ukse vanuseks on määratud ligi 650 aastat.

Seotud lood:

Hoone on põhjalikult renoveeritud 1990-ndatel aastatel. Tänapäeval on elamu esimesel korrusel arhailine kaminaga diele, teisel korrusel kaminaga söögituba väikse köögi ja vannitoaga, kolmandal korrusel elutuba, kust viib trepp magamiskorrusele, mille väikesest kaaraknast avaneb vaade Tallinna tornidele. Viimasel, neljandal korrusel on ka leili- ja duširuumiga saun.