Vead, mida võiks katuse ehitamisel ja renoveerimisel vältida


Vead, mida võiks katuse ehitamisel ja renoveerimisel vältida
Shutterstock

Selleks, et iga majaomanik peaks katuse ehituse või renoveerimise ette võtma vaid korra, tasub üheksa korda plaani pidada ja alles siis tööga algust teha. Millele peaks tähelepanu pöörama ning milliseid enim levinud vigu katuse renoveerimisel vältida, seletab Monieri katuseekspert Erkki Tepper.

Ei mõelda läbi töö eesmärki
Enne tööga alustamist tasub läbi mõelda, mis on soovitud tulemus. Näiteks kas soovitakse, et ainult pööning püsiks kuivana või tahetakse ka korralikult soojapidavat katust? Kummalgi juhul tuleb kasutada erinevaid lahendusi ja erinev on ka tööde maksumus. Pakkumise küsimise faasis võiks igaks juhuks uurida hindu ka töödele, mida algselt pole plaanis teha – näiteks sarikate parandusele, soojustamisele, läbiviikude uuendamisele jne. Nii saab vältida ebamugavat olukorda, kus katus on avatud, kuid eelarves pole arvestatud kõigi avastatud probleemide lahendamiskuluga.

Vahetatakse vaid kattematerjal (kivi, plekk, eterniit jne), aga mitte aluskatet ja teisi katuse osi
See ei anna sageli soovitud tulemust, sest katus on terviklik konstruktsioon. Katusekomplekti kuuluvad lisaks kvaliteetne õhku läbilaskev aluskate, erinevad tihendid katuseharjale ja räästale, katusematerjali kinnitusvahendid, vettpidavaid läbiviigud korstnatele ja ventilatsioonile, nõuetele vastav turvavarustus (lumetõkked, käigusillad ja redelid jne).
Kui vahetada välja vaid katusekattematerjal, võib niiskus jääda maja konstruktsioonidesse ja soojustusse ning kahjustused ainult süvenevad.
Samuti ei ravi pelgalt katusekatte vahetus terveks konstruktsioonidega seotud muresid. Olgu tegemist siis korstna paiknemisega katuse neelus, vintskapi katuse liiga väikese kaldega, lekkivate vihmaveerennidega või lõikuvate katuseneeludega. Katusevahetus on piisavalt suur ettevõtmine, et teha selle raames ära kõik vajalikud tööd ja parandada varasemalt mittetoiminud katusesõlmed.

Eelistatakse üksnes odavamat hinda ega süveneta pakkumise sisusse

See on tihti suurim komistuskivi, sest kõige odavam lahendus võib kaasa tuua peidetud lisakulusid. Ei süveneta sellesse, mis erinevus on ühe või teise tootja katuse lisatarvikutel. Erinevate tootjate katusetihendid on erineva elueaga ja garantiiajaga ning halvemal juhul võivad ebakvaliteetsed tihendid lihtsalt vett läbi hakata laskma. Selliste apsakate vältimiseks paluge eelarve tööde ja materjalide kaupa lahti kirjutada ja küsige tootjalt julgesti selgitusi juurde.
Samuti peaks pakkumine sisaldama tööde kestust ja kindlasti ka tekkiva ehitusprahi utiliseerimiskulu. Pakkumisi hinnates on mõistlik protsessi kaasata spetsialist.

Mõni oluline materjal asendatakse odavamaga

Katus ehitatakse pikaks perioodiks, seega ei ole mõtet riskida odavate materjalide kasutamisega, et esialgne säästulahendus ei kujuneks aja jooksul kõige kallimaks. Loomulikult on mõistlik, kui majaomanik hoolikalt oma raha loeb, kuid kindlasti tuleks lisaks uurida materjalide omadusi ja kvaliteedi sõltuvust hinnast.
Näiteks on aluskatte puhul väga oluline see, et tegu oleks hingava aluskattega, et ei tekiks kondensvee probleeme. Soovitatav on ka kasutada ühe tootja toodetud materjale, mitte kombineerida kokku erinevaid. Ainult nii saab olla kindel, et kogu katusesüsteem toimib, katuse erinevad osad sobivad omavahel kokku ning probleemide tekkides ei püüa erinevate komponentide tootjad vastutust üksteisele veeretada.

Seotud lood:

Eelistatakse materjali, mida on justkui lihtsam paigaldada
Tegelikult on kõigi materjalide paigaldamine spetsialistil ühtviisi lihtne. Igal materjalil on omad plussid ja miinused. Muidugi tuleb mõnede materjalide puhul arvestada suuremate kadudega, kui hoonel on kaldharjad, vintskapid ja teised väljaehitatud osad.

Renoveerimisprojektide puhul välistatakse raskemad materjalid, sest kardetakse, et maja kandekonstruktsioonid ei pea vastu
Kivikatuse puhul kardetakse, et see on alternatiividega võrreldes raskem. Tegelikult sobib enamik olemasolevaid katusekonstruktsioone ka kivikatuse paigaldamiseks, sest kivid moodustavad katusele mõjuvast koormusest vaid 10-20%. Kui katus ei pea kivide kaalule vastu, siis ei kanna see kaugeltki välja ka lume ja tuule koormust, mis ulatub ühtekokku 76%-ni katusele mõjuvatest jõududest.

Katuse planeerimisel ei arvestata sellega, et hiljem on katusele tarvilik ka ligi pääseda

Enne ehitustööde algust kontrolli kindlasti, kas pakkumised sisaldavad ka juurdepääse (katuseluugid, redelid, käigusillad) korstnate juurde, mida nõuab Päästeamet. Lisaks on nõutud lumetõkked kohtades, kus inimesed igapäevaselt räästa all liiguvad. Samuti on maja tervise seisukohalt ülioluline kvaliteetne vihmaveesüsteem ning sadevete hoonest eemale juhtimine.

Ei uurita kohalikust omavalitsusest, kas plaanitav tegevus nõuab ka ehitusteatist või ehitusluba
Omavalitsusega tuleks enne ehitustööde algust kindlasti ühendust võtta, et vältida hilisemaid juriidilisi pahandusi. Kui katusele on plaan lisada juurdeehitisi või muuta selle kuju, on kindlasti vajalik koostada uus projekt.

Ei tehta katusele regulaarset kontrolli
Isegi siis, kui otseselt midagi seoses maja katusega kaevata ei ole, tasub 2-3 korda aastas tähelepanelikumalt nii katusele väljastpoolt kui ka lagedele toas pilk peale visata. Kahtlus võiks tekkida siis, kui märkate laeservades ja -nurkades ning korstna ümber niiskust või hallitust. Väljaspool maja peaks panema renoveerimisele mõtlema see, kui näete paigalt nihkunud kivi, viltuvajunud harjaplekki või kooldu vajunud katust.
Loomulikult tuleb hoida puhtana ka vihmaveerenne. Sambla puhul ei maksa muretseda, sest sammal katuse füüsilisi omadusi ei mõjuta. Muide, kui põhjamaalased püüavad oma katuseid piinliku püüdlikkusega puhtana hoida, on inglastel vastupidine mure – kuidas katust kiiremini roheliseks saada, sest see näitab väärikust, hoone pikka iga ja suguvõsa ajalugu.
Allikas: Espak, Monier