Valmis! Esimene nutikas teekate, mis toodab päikesevalgusest elektrit

 (5)
Valmis! Esimene nutikas teekate, mis toodab päikesevalgusest elektrit
Andres Putting

Nutikas teekate on Põhjamaade esimene päikesevalgusest elektrit tootev teekate. Sellesse on integreeritud LED valgusribad, mida saab kasutada tee äärejoontel liiklusohutuse tõstmiseks. Projekti raames valminud päikesepaneelidega e-katendi näidis on paigaldatud TTÜ Mektory maja ette.

Päikesevalgusest toodetavat elektrit saab ka salvestada ning kasutada näiteks valgusfooride, LED-tänavavalgustite või valgustatud liiklusmärkide töös hoidmiseks. Teekate sobib paigaldamiseks kergliiklusteedele ning parklatesse.
Tallinna Tehnikaülikool on koostöös Maanteeametiga välja töötanud päikeseelektrit tootva teekatendi. Varasemalt on taolisi lahendusi katsetatud Prantsusmaal, Hollandis ja Ameerika Ühendriikides. Eestis välja töötatava lahenduse eripäraks on, et see peab toimima Põhjamaade kliimatingimustes.

Katustele või spetsiaalraamidele paigaldatavad päikeseelektri tootmise lahendused on aasta-aastalt järjest levinumad. Samas on teepinda oluliselt rohkem kui katusepinda. Teepinna abil toodetavat päikeseelektrit saab kasutada näiteks valgusfoori, LED-tänavavalgusti või valgustatud liiklusmärgiga.
Tehnikaülikoolist on projekti kaasatud Mektory, inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi teedeehituse ja geodeesia uurimisrühm, materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia teaduslabor ning keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabor. Lisaks osales projektis ka Tallinna Tehnikakõrgkool.

Tallinna Tehnikaülikool


Allikas: TTÜ