Vali oma vajadustele sobiv saun


Vali oma vajadustele sobiv saun
Shutterstock

Saun kuulub eestlase ürgolemuse ja elustiili juurde samamoodi nagu suusatamine või jaanitule ääres istumine. Saunaskäimiseks valmistutakse ja selleks varutakse aega. Saunapäev on tähtis päev. Vaatlemegi sauna eri tüüpe ja anname vihjeid, milline saun võiks olla just sinu saun.

Siinses saunakultuuris on kõige populaarsemad saunad Soome saun, Vene ehk leilisaun, suitsusaun, aurusaun ja infrapunasaun. Maja soetades mõeldakse sageli ka sauna rajamisele, olgu õue peale või majja sisse. Siinkohal oleks mõistlik eelnevalt pereliikmete eelistusi teada, sest iga saun ei sobi igaühele.

1. Soome saun

Soome saun on pika traditsiooniga lihtne saun. Sauna köetakse kerisega seni, kuni temperatuur on 80-120°C ja õhk saunas on kuiv, niiskus on sellises saunas kuni 15%. Soome saunas on astmeline lava, kus kohta valides saab valida ka omale sobivat temperatuuri - madalamatel astmetel on jahedam. Saunas visatakse leili ja viheldakse. Pärast iga laval käimist jahutatakse end veega või värske õhu käes, hüpatakse korraks karastavasse järve- või merevette või lumehange. Soome saun on pikemaajaliseks lõdvestuseks, kirjeldatud seansse on 5-7.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele