Vali kööki hea ja mugav segisti!


Mardi tänav 6 interjöör
Foto: Jaanus Lensment

Kööki kraanikaussi ja segistit valides tuleb eelkõige mõelda kasutusmugavusele, sest kraanikausi ees veedetakse palju aega ja käepärane kraan on üks kuldaväärt ese. Kes kehva — kas liiga kõrge või liiga madala või liiga väikse segistiga kokku puutunud, teab, kui oluline see on. Vaatame segisti valikuparameetrid — kõrguse, asukoha ja mugavusfunktsioonid — üle.

Segisti asukoht

Köögisegisteid saab paigaldada kahel viisil. Kõige levinum on segisti paigaldada töötasapinnale või valamu pinnale. Teine, natuke vähem levinud võimalus on paigaldada segisti seinale.

Segisti kõrgus

Paigalduskohta arvesse võttes vali segisti suurus arvestades järgnevate mõõtudega:

 • Valamu sügavus. Kui valamu ei ole väga sügav, siis vali pigem kõrgem segisti, kuna madalat ei ole sellisel juhul väga mugav kasutada. Sügava valamu puhul tuleks aga silmas pidada, et segisti ei tohiks olla liiga kõrgel, sest voolav vesi võib pritsima hakata. Seepärast tuleks kindlasti enne hinnata valamu sügavust ja vastavalt sellele valida ka segisti kõrgus.
 • Kööginõude kõrgus. Kui potid-pannid on kõrged või oled harjunud teekannu vett valama, pannes selle kõigepealt valamusse, siis on mugavam paigaldada kõrge segisti. Nii on ka kergem täita vaase. Kui see ei ole aga esmatähtis või majapidamises pole kõrgeid potte, siis piisab ka keskmise kõrgusega või madalast segistist.
Seotud lood:

Segisti käepidemed

 • Alla keeratav käepide. Vesi hakkab voolama, kui käepide keerata alla.
 • Küljele avanev käepide. Kraan avaneb käepideme avamisel küljele, kõige sagedamini paremale poole.
 • Eraldi käepide. Segisti käepide on paigaldatav mitte segistile, vaid töötasapinnale või valamule. See võib olla suurepärane disainielement.
 • Nupp. Vähem harjumuspärane, kuid mugav kasutada.

Lisatarvikud

Soovi korral on võimalik segistile juurde tellida erinevaid lisatarvikuid või selliseid segisteid, millel on teatud mugavusfunktsioonid:

 • Väljatõmmatav segisti otsik. Köögisegisti otsa paigaldatud väljatõmmatava voolikuga otsik on väga mugav, et täita näiteks suuremaid kastruleid neid valamusse panemata. Lisaks muudab see ka nõude pesemise palju paindlikumaks ja mugavamaks.
 • Vee filtreerimine. Kuigi meil on ühisveevärgist saadav vesi joogikõlblik, valitakse erinevatel põhjustel segisti koos vee filtreerimise võimalusega. Sõltuvalt tootjast ja mudelist võib see olla nii lisasegisti kui ka spetsiaalne segisti koos integreeritud filtri ja ühe jooksutoruga.
 • Segisti jooksutoru pöördenurk. Segisti jooksutoru on tihtipeale vaja keerata erinevas suunas, mistõttu on jooksutoru pöördenurk üsna kasulik mugavusfunktsioon. Sõltuvalt tootjast ja mudelist võib segisti jooksutoru pöördenurk olla erinev, ulatudes isegi 360 kraadini.
 • Painduv segisti. Kui kraanikauss on paigaldatud akna juurde, oleks mõistlik valida painduv segisti — nii saad segisti mugavalt eest lükata, et näiteks akent avada.
 • Vee säästmine. Kui vee säästmine on sulle oluline, siis võiks enne segisti ostmist uurida selle vooluhulka, mida mõõdetakse liitrite kaupa minutis. Mida väiksem see on, seda säästlikum on segisti.

Segisti disain

Köögisegistite disainivalik on nii lai, et igaüks leiab kindlasti endale sobivaima. Valida on erinevatest materjalidest (roostevaba teras, messing, vask, pronks jne) ja stiilis (klassikalised, modernsed) segistite vahel.

Segisti hooldamine

Köögisegisti ei vaja erilist hooldust — piisab, kui puhastad seda aeg-ajalt spetsiaalsete katlakivi vastaste vahenditega (sobib ka äädikas ja sidrunhape). Kui segisti otsik on eemaldatav, on soovitatav ka seda puhastada.

Allikas: K-rauta

LOE LISAKS:

Möödunud aegade õudus — lepime kokku, et euroremont ei tule enam kunagi tagasi!

Viis levinumat viga, mida kodus ise remonti tehes vältida tasuks