Vaata, kuidas tormituul mängeldes korrusmaja katuse lendu tõstab. Mis on põhjuseks, et mõni katus lendama läheb?

 (3)
Vaata, kuidas tormituul mängeldes korrusmaja katuse lendu tõstab. Mis on põhjuseks, et mõni katus lendama läheb?
Shutterstock

Meie kliimas tavaliseks muutunud sügistormid lennutavad üsna tihti minema katuseid. Miks tuulel see nii lihtsalt õnnestub?

Katused kipuvad lendu minema mitmete tegurite koosmõjul. Katusevahetus tundub esmapilgul lihtne, kiire ja soodne töö, aga seda peab ka oskama. Üheks põhjuseks on meie minevik ja peame vaatama tõtt nõukogudeaegse ehituskvaliteediga. Katus ei ole vaid katusekate, katusekonstruktsiooni moodustavad lisaks katusekattele ka puitkonstruktsioon, selle kinnitus müüridele, korstnad, läbiviigud, tuulutuslahendus jt. sõlmed.
Kui tutvuda lendu läinud kortermajade katustega, siis valdavalt tõuseb õhku kogu konstruktsioon alates müürilatist. Spetsialistid väidavad, et lihtsalt katusekatet tuul roovilt minema ei vii. Seda on juhtunud olukorras, kus katus on kinnitatud väikeste naeltega ja siis on doominoefekt muidugi lihtne tekkima. Aga see näitab siiski erakordset teadmatust katuse paigaldaja poolt. Teraskatus kinnitatakse roovile spetsiaalsete tihendiga katusekruvidega vastavalt normile ja tootjapoolsele kasutusjuhendile.
Siit saab vaadata, kuidas testitakse katuse tuulekindlust.