Tulevikulinnades toodetakse elektrit jalakäijate sammudega


Tulevikulinnades toodetakse elektrit jalakäijate sammudega
Foto: Pavegen/Dezeen

Londoni start-up ettevõte Pavegen on hakkama saanud põneva ja innovaatilise lahendusega — põrandale või maapinnale installeeritavate plaatidega, mis toodavad jalakäija sammudest elektrit. Ja seda piisaval hulgal, et ära toita lähedalasuvad tänavavalgustid ja valgusreklaamid.

Leiutise taga on insener Laurence Kemball-Cook, kes lõi prototüübi Loughborough Ülikoolis tänavavalgustust uurides. Üheks Pavegeni suurimaks miinuseks on see, et ühe inimese üks samm suudab tekitada energia, millega LED-valgusti saaks põleda vaid 20 sekundit. Seega saaks PaveGeni paigaldada vaid väga rahvarohketele tänavatele. PaveGenis on olemas sisseehitatud patarei, mis talletab tekkinud kineetilise energia kuni kolmeks päevaks. Seega ei nõua kaval installatsioon päris ööpäevaringset rahvaliikumist.

Leidlikku lahendust võib lisaks linnaruumile ära kasutada ka kaubanduskeskustesse inimesi meelitades. Ühe ideena on Pavegen välja käinud mõtte, et elektrit tootvad külastajad võib panna enesele näiteks digitaalset raha teenima, mida ostude puhul kasutada.

2009. aastal loodud Pavegeni lahendusi on juba mitmel pool maailmas järgi proovitud. Täpsemalt on nutikat leiutist rakendatud juba vähemalt 150 projektis maailma eri paigus.

Vaata lähemalt videost:

Seotud lood:

LOE LISAKS:

Soovid helikindlat vahelage? Vaata, milline lahendus on parim

VIDEO | Kuidas kaitsta ja värskendada tänavakive?

Kuidas parandada parkettpõrandat ja milliseid kahjustusi on mõistlik korda teha?