Tehnikaülikooli teadlased esitlevad nutikat tootmist: avatakse uus metalli 3D printimissüsteem, paindtootmise ja robootika demokeskus


Tehnikaülikooli teadlased esitlevad nutikat tootmist: avatakse uus metalli 3D printimissüsteem, paindtootmise ja robootika demokeskus
Martin Dremljuga

Tehnikaülikooli insenerid tutvustavad nutika tootmise uut taset 21. novembril kell 12-13, kui avatakse paindtootmise ja robootika demolabor, samuti suurte metallist objektide 3D printimise 3D labor ProtoLab. Laborid on osa ülikooli digialgatusest TalTechDigital.

Demolaboris on ühendatud robootika, kõrgtehnoloogiline töötlemine, automaatladustamine ja virtuaal-liitreaalsus.

Protolaboris on Eestis ainulaadne 3D metalliprinter, millega saab printida erinevatest metallidest, näiteks roostevabast terasest, titaanist ja alumiiniumist suuri prototüüpe ja objekte.

Printer on väga mitmekülgne, selle abil saab analüüsida digitaalset tootmist ja modelleerida ülikergeid konstruktsioone, aga ka töötada välja uusi komposiitstruktuure ja teha andmemudelite võrdlevat analüüsi.

Tehnikaülikooli 3D metalliprinter on ühtses süsteemis Eesti Maaülikoolis asuva 3D kompuutertomograafiga. Selle abil saab metallidest ja muudest materjalidest valmistatud tooteid mittepurustavalt mõõta ja kihthaaval punktiparvena kuvada.

TTÜ professor Tauno Otto kinnitab, et on plaanis panna seadmed tööle selliselt, et mõlema ülikooli teadlased saavad neid ka distantsilt ning liitreaalsuse vahendeid kasutades ristkasutada.
„Digitaalsete kaksikute kontseptsioon võimaldab tulevikus vähendada kulutusi teadus- ja tootmistaristutele, ja seadmete vaba ressurssi jagada partneritega. Kui seadmed panustavad esmajärjekorras ülikoolide teadustöö kvaliteedi parandamisse digitaalses tootmises, siis väiksemas mahus saab nendega ka ettevõtteid aidata,“ rõhutab professor Otto.