TEE ISE | Kuidas värvida kihelkonnatriipe?

Lisatud inspiratsioonivideod!
ÄRMA TALU
Ärma taluFoto: Karin Kaljuläte

Oma kodukandi seelikutriipudes mööbliesemed, uksed ja muu taoline on praegu väga popp teema ja siin on võimalik lasta oma fantaasial lennata. Kihelkonnatriibulised kodud on kaunid, toovad su esivanemad sulle lähemale ning annavad majale rõõmsa ilme ja süvendavad kodutunnet. Järgnevalt anname nõu, kuidas seda tööd teha, kuid esmalt tee kindlaks, mis kihelkonnas sa elad või kust on su esivanemad pärit — sellekohast infot annab raamat “Eesti kihelkondade värvid”, kuhu on Eesti Rahva Muuseumi kogudest valitud kõigi Eesti kihelkondade seelikute mustrid.

Värvitoonide valimine

Vaata kindlasti värvilehviku tooninäidist samasuguses valguses nagu on kohas, kus plaanid midagi värvida, sest valgus mõjutab värvitooni. Näiteks hämarama valgusega ruumis tundub toon tumedam, samuti on see erinev kunstvalguse ja loomuliku valguse käes. Kui kahtled värvitooni sobivuses, siis lase toonida väike purk värvi ja võõpa sellega umbes ruutmeetrisuurune pind üle. Õige värvitoon tuleb välja alles pärast kuivamist. Purgis olev toon on alati heledam kui lõpptulemus. Tunnetust mõjutavad veel teised toonid antud värvitooni kõrval. Näiteks roheline kollase kõrval tundub teistsugune kui lilla kõrval. Samuti mõjutavad tajutavat värvitooni mööbel ja sisustus.

Värvikulu arvutamine

Kui oled otsustanud, millised triibud pinnale värvida, siis saad umbkaudselt arvutada iga tooni värvikulu. Suurema pinna puhul on see veidi lihtsam, kuid väikese puhul tuleb ilmselt osta igat tooni võimalikult väike purk, sest värvikulu on tõesti väike.

Seotud lood:

Üldine reegel: värvitava triibu kõrgus x laius x triipude arv = pindala ruutmeetrites.

Värvikulu ruutmeetri kohta ühekordsel värvimisel on toodud värvipurgi pakendil. Kulu sõltub ka aluspinnast.

Koeru kihelkonnatriipudes aiatool Foto: Bauhof

Pinna ettevalmistamine

Esmalt vaata üle värvitava pinna seisukord ning planeeri eeltööd. Mõtle läbi, kas pinda on vaja enne puhastada, pesta, immutada, pahteldada, lihvida, kruntida vms. Vana eseme puhul võib eeltöö võtta rohkemgi aega kui värvimine, nii et värvimist peaks pikemalt ette planeerima. Välitingimustes värvimisel on kindlasti vaja arvestada ilmastikuoludega.

Triipude värvimine

- Esmalt tee täpne plaan, kuidas soovid triipe esemele kanda. Püstitriibud muudavad pinna kitsamaks ja kõrgemaks, horisontaalsed aga laiemaks.
- Märgi triibukohad pinnale maalriteibiga või hariliku pliiatsiga, alustades pinna keskelt ja liikudes äärte poole. Kui teed vaba käega suuremale pinnale triipe, siis on hea enne märkida ära triibu alumine ja ülemine ots ning võib-olla ka keskkoht, et triibud viltu ei jookseks.
- Võta abiks mõõdulint, lood ja vajadusel ka sõber, sest mitmekesi on seda palju tõhusam teha. Juhul kui kasutad maalriteipi triipude märkimiseks ja triibutoone on palju, siis tuleb varuda päris palju teipi. Neid on eri laiustega, nii et kui leiad sama laiusega teibi nagu plaanitud triip, siis see kindlasti lihtsustab tööd.
- Jälgi, et teip saaks korralikult ja sirgelt vastu pinda surutud, muidu läheb värv teibi alla.
- Kui kasutad teipi, siis võid triibud pinnale kanda pintsli või rulliga.
- Vaba käega pintsliga maalides on suur vahe selles, millist pintslit kasutada. Väga peenikeste triipude puhul läheb vaja lisaks ka maalimispintsleid.
- Kõrvuti olevaid triipe ei saa järjest värvida, sest värsked värvitõmbed võivad seguneda. Seega värvi need üle ühe triibu ja nii, et kõrval olev triip on juba kuivanud või veel värvimata.

Allikas: Bauhof

Vaata edasi järgmiselt lehelt!