Seitse kasulikku nippi, kuidas pikendada oma sauna eluiga


Seitse kasulikku nippi, kuidas pikendada oma sauna eluiga
Foto: Pixabay

Eestlased ja saun käivad juba ammusest ajast kokku, saunas sünniti ja saunas elati. Nüüd on saun peamiselt mõnus pesemise ja sotsiaalse läbikäimise koht, kuid unustada ei tasu ka seda, et pärast saunatamist tuleks saun üle käia, et sauna eluiga võimalikult pikk oleks. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas oma sauna eest kenasti hoolt kanda.

1. Pärast saunatamist tuleks sooja veega loputada üle saunalava, seinad ja põrand, et vältida hilisemaid kuivanud seebi jm pesuvahendite jääke. Kui sauna pärast iga kasutuskorda pesta, aitab üldjuhul neutraalsetest puhastusvahenditest ning hilisem sauna suurpuhastus võtab vähem aega ja vaeva. Kui saunas on viheldud, siis tuleb vihtlemisest tekkinud lahtised lehed ja muu sodi ka kindlasti kokku koristada.

2. Kui mitu puhastuskorda on vahele jäänud, tuleks ette võtta suurem puhastus, mida peaks vähemalt korra aastas igal juhul tegema. Selleks sobivad näiteks leeliselised puhastusvahendid, abrasiivpulbrid või desinfitseeriva toimega puhastusvahendid. Nii sauna kui ka muude niiskete ruumide puit-, metall-, kivi- ja kahhelpindade puhastamiseks sobib hästi ka happeline kloorivaba puhastusaine, mis eemaldab kergesti nii rasvad, mustuse kui ka setted.

Foto: Pixabay
Seotud lood:

3. Kasuta vahendeid ka saunapindade kaitseks — vahendite valik on lai, näiteks vesialuseline akrülaatkaitseaine on mõeldud puidust seinte ja lagede töötlemiseks leili-, pesu- ja riietusruumis. See sisaldab sinetus- ja hallitusvastaseid aineid ning moodustab puidul vett ja mustust tõrjuva pinna, mida on lihtne puhtana hoida.

4. Saunalaval on tõhus kasutada ka immutusõli, mis kaitseb saunalava niiskuse ja määrdumise eest.

5. Jälgi alati seda, et ka laudade vahed ja lava alumine pool saaksid korralikult puhastatud.

6. Viimasel loputuskorral kasuta kindlasti külma vett — see suleb puidu poorid.

7. Ära unusta pindu lõpus ka kuivatada ning avada tuulutusava, et kogu niiskus ruumist välja pääseks!

Allikas: spsgrupp.ee, kuidas.ee

LOE LISAKS:

VIDEO | Teeme ühe õige ja vanaaegse saunaviha!

7 TARKUST: kuidas suitsusauna õigesti kütta