Puitmaja laudise ülevärvimisel ära jäta vahele ühtegi tööetappi


Puitmaja laudise ülevärvimisel ära jäta vahele ühtegi tööetappi
Shutterstock

Iga puitlaudisega maja vajab aeg-ajalt ülevõõpamist. Mida täpsem ja korrektsem on tööprotsess, seda kestvam on tulemus. K-rauta tootejuht Martin Tõru toob välja värvimise etapid, millest ühtegi ei tohi vahele jätta.

• Pese maja välissein vooliku ja pehme harju abil, aga kui tarvis, võta appi ka terashari.

• Eemalda lahtine värv kaabitsaga. Kuna tegu on suure tööga, siis vali kvaliteetne ja vastupidav kaabits. Ära eemalda puitmaja värvi kunagi kuumapuhuriga, see on äärmiselt tuleohtlik! Kui värv on korralikult kinni, pole seda tarvis lahti kangutada, selle saab ka uue värviga katta.

• Kõik praod, augud ja vigastatud kohad täida pahtliga enne värvimistöödega alustamist.

• Vali värvimiseks sobiva ilmaga päev. Värvimise ja värvi kuivamise ajal peab nii õhu, pinna kui värvi temperatuur olema üle + 10°C ja õhu suhteline niiskus alla 80%. Värvitav pind peab olema kuiv, seega pärast paduvihma või seina pesemist koheselt värvima hakata ei saa.

• Alusta värvimist kruntimisest, mis tagab ühtlasema aluspinna ja värvi nakkuvuse, aga aitab ka laudise pinda kaitsta. Lase pärast kruntimist seinal kuivada, alles seejärel alusta värvikihi pealekandmist.

• Sega värv hoolikalt ja lahjenda vajadusel. Arvesta, et pastelsed toonid kestavad kauem värskena kui erksad värvitoonid. Ühes nõus peab olema piisavalt värvi, et värvida kindlalt piiritletud seinapind korraga, nii väldid pinnal tooni erinevusi.

Seotud lood:

• Värvida võid kas pintsli või rulliga. Iga värvi puhul on oluline valida õige ja just selle värviga kokkusobiv pintsel. Vesialusel värvidele naturaalse harjasega pintsel ei sobi, see tõmbab vee sisse. Seevastu sünteetiline kiud vett ei ima ja sobib vesialusel värviga hästi. Kui kasutatakse lahusti baasil värve, sobib naturaalse harjasega pintsel, puidukaitsevahenditega sobib kõige paremini poolsünteetiline pintsel. Kui täpselt ei tea, milline pintsel ja värv omavahel sobivad, leiad info kas värvipurgilt või küsi ehituspoes teenindajalt.

• Seina värvimist alusta laudadega samas suunas. Eriti suurt tähelepanu pööra laua otstele ja ühenduskohtadele, sest nendes kohtades hakkab ilmastiku mõju esimesena oma kiuslikku palet näitama.

• Lase pärast iga värvikorda pinnal korralikult kuivada, seejärel võid alustada uue kihi pealekandmisega.