Plaanid uut kodu osta — vaata, mis sind ees ootab!


Plaanid uut kodu osta — vaata, mis sind ees ootab!
Foto: Shutterstock

Uue kodu ostmine on kindlasti väga põnev, aga samas ka stressirohke ja pikk protsess. Panime sulle kokku väikese kontrollnimekirja, et teaksid, mis sind korteri või maja ostmise puhul ees ootab. Võta selleks rahulikult aega, ära kiirusta. Mõnikord laseb õige kodu end oodata.

1. Tee endale selgeks oma rahalised võimalused
Rahaasjad on väga olulised kohe alguses selgeks teha, et sa ei raiskaks aega pakkumiste vaatamisele, mis sinu võimalustega kokku ei lähe. Uuri, kui palju sa pangast laenu saaksid, ning pea spetsialistidega nõu, kui suur peaks olema su enda panus.

2. Kaardista oma vajadused ja soovid
See kõlab kangesti Exceli tabeli moodi, aga just nii see ongi. Pane lihtsalt järjest kõik kirja, mida sa uuelt kodult tahad. Vanni? Kaminat? Rõdu? Kolme korrust? Kahte garaaži? Nii on sul ka kinnisvaraportaalis lihtsam kuulutusi sirvida ja valida. Samuti tekib sul endal parem arusaam, millist pinda sa otsid ning kas kõik need soovid ikka su eelarvesse mahuvad. Mõtle ka, mitut parkimiskohta sa oma kodu juurde vajad. Kui sul on plaanis korteri ost, siis on see väga oluline asi.

3. Vali oma lemmikpiirkond
Neid ei pea olema üks või kaks, aga mingi piirang on vaja seada, sest muidu pead kõik kuulutused läbi kammima, mis kinnisvaraportaalides leida on. Samuti mõtle läbi, kas piirkonnas peaks olema kool, kas sul on vaja head ühistranspordiühendust, kui kaugele võiks jääda lähim toidupood; kui palju sind tänavamüra häirib jne.

Seotud lood:

4. Leia sobiv maakler
Maja või korterit on lihtsam osta maakleri kaasabil, kui ajada asju omal käel. Tal on palju kogemusi igasuguste inimeste ja pindadega, nii et tavaliselt oled kindlates kätes. Kui saad maakleri veel soovituse järgi valida, on eriti hea. Lisaks sellele hoiad niimoodi aega kokku ja saad tegeleda muude asjadega, sel ajal kui maakler sulle sobivat pinda otsib. Kui sa maakleri abi ei vaja, siis võid otsimisega ise peale hakata.

5. Tee sobiv otsing kinnisvaraportaalides
Sisesta nüüd kõik kriteeriumid, mis sa enne enda jaoks kirja panid, otsingusse: hinnavahemik, asukoht jm. Salvesta kindlasti otsing ära, et sa ei peaks seda enam järgmine kord tegema. Märgi ära ka oma lemmikud, nii saad sobivatel kuulutustel nimekirja „Lemmikud“ abil silma peal hoida.

6. Käi uue koduga kohapeal tutvumas
Kui sa otsid kodu, siis on kõige olulisem aru saada, kas tunne on õige. Kas see on sinu uus kodu või mitte? Ära usalda pilte, mis kinnisvaraportaalis üleval, enamasti on kohapeal avanev pilt teistsugune ja muudab esimese hooga tekkinud tunnet. Muidugi tuleb kohapeal üle vaadata ka kõik toad ja nurgatagused, sest sa ostad uut kodu, mitte lihtsalt uut mantlit. Kui rõivaeseme ostmine untsu läheb, pole see vast kõige suurem mure (peale selle, et tuju on rikutud), aga kui elamispinna ost peaks ebaõnnestuma, on vaja pikka aega igasuguste jamadega tegeleda.

7. Usalda sisetunnet
Kui kohapeal tekkiv tunne õige, siis on see hea märk. Ent siin kehtib “usalda, aga kontrolli” põhimõte — võta teisel korral kaasa mõni spetsialist, kes oskab hinnata torustiku, elektrisüsteemi jms olukorda. Tavaliselt suudavad seda ka maaklerid, aga mitu silma on ikka mitu silma.

Kui tunned, et see ongi sinu uus kodu, siis liigu edasi järgmise punkti juurde.

9. Lepi tingimustes kokku
„Kauple hinda“ on selle punkti alapealkiri. Tavaliselt on hinnad ikka väikese varuga määratud, nii et teatud allahindluse võid ikka saada. Lepi kokku ka muudes küsimustes, näiteks selles, kas mööbel vms on hinna sees. Maju on muide müüdud lausa koos autode ja ATV-dega. Ka pead olema veendunud, et kodu dokumentatsioon on korras — kui mitte, siis tuleb selle kordasaamise tingimuste üle müüjaga läbirääkimisi pidada. Mitte mingil juhul ei tohi osta põrsast kotis.

10. Pane paika üleandmistähtaeg
Jah, ega siin midagi keerulist pole. See on see päev, mil sa saad võtmed kätte, ja kui sa mingeid parandustöid oma uues korteris või majas teha ei plaani, võid kohe sisse kolida.

11. Sõlmi notari juures ostu-müügileping
Paneme sulle südamele, et sa ei alahindaks lepingu tähtsust ja loeksid läbi ka kõige peenemas kirjas teksti ning teeksid vajadusel oma muudatusettepanekud. Nii on hiljem kõik rahul ja ebameeldivuste tekkimise tõenäosus väiksem.

Allikas: kinnisvara24.ee

LOE LISAKS:

7 lihtsat nõuannet, kuidas tunda ära õige kodu

Kas osta remonditud või remonti vajav korter?